Severina
Severina (Foto: Ante Cizmic/Cropix)
Kultura & zabava

Jedna i jedina, Severina – kraljica estrade koja se usudi govoriti onda kada ostali šute

21-04-2026 Piše D. Š.
komentari

Prije 54 godine u Splitu se rodila jedna od najvećih regionalnih zvijezda, Severina. Nazivaju je kraljicom estrade, ali ona je više od toga – Seve Nacionale odavno je institucija.

Gdje god se pojavi, što god izgovori, izaziva zanimanje i reakcije. Nikad se nije bojala izraziti mišljenje, čak i u situacijama kada bi bilo mudrije da to ne radi jer bi se možda mogla nekome zamjeriti.

U trendu Street style mama iz Šibenika - 2 Izvrsno se sredila Mama iz Šibenika u haljini koja pršti ženstvenošću i mediteranskim šarmom Negativno iskustvo iz zagrebačkog salona neugodno iskustvo "Stavila je moj rep u drugu prostoriju": Čule smo neobično iskustvo iz zagrebačkog salona Kod ove naizgled idealne aktivnosti krije se jedna zamka Ključna razlika Bili smo u krivu: Najveću grešku koju radimo prilikom hodanja mnogi smatraju najvećom prednosti

Mnogi bi prešutjeli, ali Severina nije taj tip. Primjerice, prošle su 24 godine otkako se obračunala sa svojim bivšim suradnikom Zrinkom Tutićem, i to ni više ni manje nego uživo u televizijskom prijenosu diskografske nagrade Porin.

Severina Severina (Foto: Dragan Matic/Cropix)

Navodno su se sukobili oko pjesme Mala je dala, koju je Severina naposljetku izvela na dodjeli, ali s novim tekstom. Svima je bilo jasno da pjeva o Tutiću, koji je gledao njezin nastup iz prvih redova.

Vitar puše, ja guštiram kapučino u jednom dubrovačkom kafiću i fiksiram plavu kosu na poznatom muškom biću. Svi ga znate, glavni je na Porinovu spisku, teški foler, ušminkani rokenroler. Joj, ispast će sad da je gad, ustvari i je, ali dobro sad, pjevala je Severina i svima je bilo jasno da pjeva o Tutiću.

Severina Severina (Foto: Dragan Matic/Cropix)

Znala je Severina poslati poruku i bez previše riječi. Kada se 2010. pojavila na Cro-à-Porteru, dolazak na modnu reviju pretvorila je u politički stav. Svoju odjevnu kombinaciju nadopunila je neočekivanim modnim dodatkom koji se i danas pamti  brošem s brojem 317.625 –što je u tom trenutku bio broj nezaposlenih u Hrvatskoj.

Severina je 2010. nosila broš s brojem nezaposlenih u Hrvatskoj Severina je 2010. nosila broš s brojem nezaposlenih u Hrvatskoj (Foto: Marko Prpić/Pixsell)

Nedavno se među prvima javno pridružila kampanji My Voice, My Choice i građanskoj inicijativi pokrenutoj s ciljem da sve žene u zemljama Europske unije imaju osiguran dostupan i siguran prekid trudnoće.

Zahvaljujući kampanji prikupljeno je 1,2 milijuna potpisa u peticiji zbog koje je Europska komisija morala razmotriti inicijativu, a njihovi prijedlozi naposljetku su i usvojeni.

Na predavanju peticije u Bruxellesu pojavila se Severina i održala govor kojim je podržala povijesni dan za prava žena: Meni je bila čast, a doživjela sam i kao svoju dužnost biti dio kampanje My Voice, My Choice, stati iza očito vječne borbe – ne za zaštitu stečenih prava – nego za primjenu zajamčenih ženskih prava sa, kako mi kažemo, mrtvog slova na papiru u stvarni život. Kada kažem dužnost, mislim prije svega na pojavnost koju mi donosi moje zanimanje. Uvijek sam imala potrebu pjevati kad pjevam, pa i jedna moja pjesma zove se 'Ja samo pjevam'.

  Severina Severina (Foto: Lucija Ocko/Cropix)

Međutim, uvijek sam govorila. Nerijetko dok su drugi šutjeli, posebno kada su prava i pravda u pitanju. A trebalo je govoriti. Premda su mi mnogi dobronamjerni, posebno na ovu temu dostupnog i besplatnog prekida trudnoće govorili – što se miješaš, nije ti dobro za karijeru. A ja – ja sam baš bila ponosna što su me djevojke iz slovenskog Instituta 8. mart prepoznale i pozvale da budem dio njihova tima. Nisam uopće dvojila, znala sam da me čekaju vrijeđanja i prijetnje u javnom prostoru, na društvenim mrežama, da će se svatko tko misli da je veći vjernik od mene ili veći Hrvat od mene naći pozvanim prijetiti mi u porukama preko mreža.

Vrijeđali su i prijetili, kao što sam očekivala, uglavnom se skrivajući iza izmišljenih avatara. Tu mržnja i tu potrebu da ograničavaš slobode drugih i drugačijih zbog svoje ideologije – mislila sam – davno smo napustili. Međutim, čini se da nije tako. Kao i uvijek, žene su prve na udaru.

To je Severina. Odvažna kad se drugi to ne usude biti, svrhovito provokativna, jasna i glasna. Kraljice, sretan rođendan!

Severina Severina (Foto: Ronald Gorsic/Cropix)
Galerija Severina Severina +3 Severina je 2010. nosila broš s brojem nezaposlenih u Hrvatskoj

Povijesni dan za prava žena u Bruxellesu Pročitajte Severinin govor u Bruxellesu kojim je sudjelovala u povijesnom danu za prava žena