Pravilo 50/30/20 metoda je za raspodjelu mjesečnih neto primanja, odnosno plaće, a koja jamči uštedu novca.
Osmislila ga je Elizabeth Warren, financijska stručnjakinja za nesolventnost sa sveučilišta Harvard kao metodu učinkovitog preuzimanja kontrole nad financijama bez potrebe za odricanjem od svih vrsta zabave.
Metodu je predstavila u knjizi "All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money plan", odnosno ultimativni financijski plan za cijeli život iz 2005. godine.
Što je 50, 30 i 20?
Broj 50 odnosi se na postotak plaće koji treba odvojiti za osnovne životne potrebe kao što su stan i hrana. U ovoj kategoriji uključena je stanarina ili kredit za otplatu stana, režije, prijevoz i osnovne namirnice koje kupujete za pripremu hrane kod kuće.
Broj 30 odnosi se na postotak raspoloživog prihoda koji treba odvojiti za želje. Ova kategorija uključuje novac koji izdvajamo za kupovinu odjeće, na kozmetičke tretmane, odlazak u restorane i kafiće, na putovanja i druge zabavne sitnice.
Broj 20 odnosi se na postotak plaće koji treba odvojiti za štednju i otplatu eventualnih dugovanja. Ova kategorija uključuje odvajanje novca za ne-daj-Bože scenarije, investiranje, uplatu u treći dobrovoljni mirovinski stup, vraćanje dugova kao što je prekoračenje po tekućem računu i slično.
Kristina Ercegović, osnivačica portala mojnovac.hr i autorica knjige "Ne radi se o novcu, radi se o nama" tvrdi da je svaka metoda za svjesno upravljanjem novcem – dobra metoda.
Važno je trošiti manje nego što zarađujemo i ne živjeti iznad svojih mogućnosti. Treba upravljati novcem, a ne da novac upravlja nama, kaže.
Smanjite troškove, a povećajte primanja
Ako ste se uhvatili kalkulatora i otkrili da su vaše potrebe veće od 50 posto mjesečnih primanja – valja promijeniti strategiju.
Izaberite neku drugu metodu, kaže Erecegović. Vidite kako možete dodatno zaraditi, promijeniti posao, pokrenuti nešto svoje, hobi pretvoriti u dodatnu zaradu, a s druge strane smanjiti troškove. Jako puno toga mi mislimo da trebamo, ali jedno su potrebe, a drugo želje.
Najbolju stvar koju možete učiniti za sebe jest da automatizirate štednju.
Manji iznos automatskim trajnim nalogom čim prije maknite od sebe na drugi račun. Platite prvo sebi. Dakle, nemojte čekati da vam nešto ostane na kraju mjeseca pa ćete to 'uštedjeti' i staviti na stranu, nego to odmah učinite na početku i trošite ostatak. Prilagodite svoje trošenje onome što je preostalo.
Kristina Ercegović ističe da štednja nije sama po sebi svrha.
Štednja mnogima znači odricanje, muka, disciplina, i izaziva grč u želucu, a zapravo je ciljana odgođena potrošnja. Investiranje je bitnije. Ulaganje u nešto što nam donosi novac i da novac radi za nas, jednostavno je jako važno jer nećemo niti moći niti htjeti uvijek raditi i doći ćemo u situaciju kad će nam biti smanjeni prihodi, a povećana potrošnja primjerice u mirovini.
Važnije je investirati
Kada ovu uspješnu hrvatsku poduzetnicu i autoricu pitamo u što treba investirati, ona spremno odgovara.
Na tržištu je jako puno financijskih proizvoda. Svaki ima svoju svrhu. U što ćemo ulagati ovisi o nama, gdje smo, gdje želimo biti/koji cilj postići, koliko možemo ulagati, koliko rizika smo spremni podnijeti, na koji rok možemo investirati.
Žene žive sedam godina dulje, zarađuju 11 posto manje od muškaraca i imaju 20 posto manju mirovinu. Možda je to dobar poticaj da uložimo u treći mirovinski stup ako već nismo.
Nekretnine su Hrvatima najomiljenija investicija, a žene većinom nisu upisane iako su po bračnoj stečevini suvlasnice, i često se nepotrebno pod pritiskom obitelji odriču nasljedstva.
Ulaganje u ETFove je vrlo popularno, S&P index je često najpopularniji izbor jer predstavlja 500 najuspješnijih poduzeća u SAD-u. Važno je educirati se i samostalno odlučiti.
I krenuti. Čim prije.
Važno je da svaka žena ima svoj novac, jer bez financijske neovisnosti i slobode, nema govora o drugim aspektima slobode, zaključuje priču Kristina Ercegović.