No to za sobom povlači i niz pitanja. Kada je pravo vrijeme da ih pustite? Trebate li ih uopće pustiti? O čemu trebate razgovarati prije puta? Što sve trebaju ponijeti sa sobom?
Krenimo redom.
Kada je pravo vrijeme da tinejdžer sam putuje na more?
Ne postoji jednoznačan odgovor na to pitanje. Sve ovisi o zrelosti vašeg djeteta, odnosu koji ste izgradili, ali i o tome što uključuje taj prvi odlazak na more bez vas. Je li to samostalno putovanje do rodbine, je li to putovanje s prijateljima iz razreda i njihovim roditeljima ili pak grupa prijatelja potpuno samostalno ide u, primjerice, nečiji apartman?
Iako zvuči stresno za roditelje, to je vrlo važan korak za dijete jer ga uči samostalnosti, odgovornosti, brizi za sebe i svoje stvari te organizaciji. Pruža i priliku za izgradnju odnosa s vršnjacima, sliku o sebi, jačanje samopouzdanja i samopoštovanja.
Usto, to je prilika za stvaranje odnosa roditelja i djeteta punog povjerenja, što može biti itekako važno za budućnost.
Otvoreno razgovarajte sa svojim tinejdžerom
Najvažniji dio pripreme za prvo samostalno putovanje na more jest iskreni i otvoreni razgovor. Umjesto prodika i zanovijetanja trebali biste razgovarati s njim kao odrasla osoba, objasniti mu svoje brige i navesti ga da razmisli o tome kako bi reagirao u određenim situacijama.
Na primjer, razgovarajte o tome što bi učinili da je netko od njihovih prijatelja popio previše i pao u nesvijest, da je netko od njih ozlijeđen ili da su se odvojili od grupe i morali se sami vratiti u hotel.
Vaš tinejdžer mora biti svjestan potencijalnih opasnosti boravka na odmoru, ali bez straha ili razmišljanja o najgorem što se može dogoditi. Jednostavno mora biti svjestan toga kako svijet funkcionira.
Također, nerealno je očekivati da tinejdžer na moru neće istraživati, bilo da se radi o alkoholu ili pak seksualnim iskustvima te je zato vrlo važno razgovarati o zaštiti, posebno s kćerima, koje trebaju dodatno pripaziti na sebe.
Da biste bili smireniji, imajte kontakte svih osoba s kojima putuje te točnu adresu i telefon smještaja.
Što sve tinejdžer treba ponijeti sa sobom?
Osim potrebne odjeće i obuće, zaštitnih krema i svega što bi ionako ponio na odmor da putuje s vama, kod prvog samostalnog ljetovanja treba uzeti u obzir još neke stvari.
Prije svega, nužno je da tinejdžer sa sobom ima dovoljno novca, ali da ne stavi sav na jedno mjesto. Neka dio bude u koferu, dio u ruksaku i slično.
Prvo samostalno putovanje razvija odgovornost i pridonosi samopouzdanju.
Također, neka ima svoj račun ili prepaid karticu i na mobitelu aplikacije kojima mu, ako do toga dođe, možete poslati novac za hitne slučajeve.
Opremite ga i barem ponekom hranom u obliku energetskih pločica ili instantnih zobenih pahuljica i juha, ovisno o tome gdje će biti smješteni..
Kako to izgleda u praksi?
Svoje iskustvo s nama je podijelila i Janja Varga, mama dvoje djece, od kojih je jedno sada već punoljetno. Prvi put svog je sina pustila samog na putovanje, a da se nije radilo o školskom aranžmanu, kada je imao 17 godina.
Imam puno povjerenje u svojeg sina i izgradili smo relativno lijep odnos. Zajedničkim dogovorom odlučili smo da je dovoljno samostalan da putuje sam na more k tati ili u udaljeniji grad k teti. Tada je imao 17 godina. S obzirom na to da je u pitanju bilo putovanje javnim prijevozom i presjedanje u nekoliko gradova, dogovor je bio da se kod svakog presjedanja obvezno javi telefonom.
Prošli smo i neka pravila na putovanju što se tiče čuvanja osobnih stvari ili komunikacije sa strancima. I sve je prošlo u najboljem redu, govori nam mama Janja.