Zato izdvajamo nekoliko najnovijih naslova za kraćenje dugih ljetnih dana. Bilo da je riječ o predškolarcima ili već predadolescentima, imamo ih sve.
Catherine Doyle: Otok Čuvara oluja
Za one nešto veće klince koji uživaju u pravim pustolovinama dostojnima najvećih književnih junaka, ali pritom moraju savladati i vlastite strahove, tu je roman Otok Čuvara oluja čiji protagonist Fionn ima sasvim posebnu priču.
Naime, dječak Fionn Boyle potječe iz obitelji pomoraca, i to bi bila sasvim obična stvar da se panično ne boji otvorenog mora. Kada je bio mali, slušao je majčine priče o neobičnom i tajanstvenom otoku Arranmoreu na kojem je ona odrasla. Kad Fionn stigne na otok, oko njega se zbiva toliko toga što on nikako ne može objasniti.
U svakoj generaciji otok bira novog Čuvara oluja koji će čuvati njegovu čaroliju i štititi ga od neprijatelja – podzemnih sila i čarobnice Morrigan. Sada je vrijeme da Fionnov djed preda svoje moći novom Čuvaru. Sasvim posebne svijeće koje izrađuje vraćaju otok u neka druga vremena, a upravo će na tom putovanju dječak spoznati i samoga sebe. kada se svemu tome pridoda i tajanstveno morsko okruženje, nema boljeg štiva za uživanje u ljetnim praznicima.
Prijevod: Hana Greta Matković
Melania Kapelusz: Mitologija – Zgode slavenskih bogova
Ako vaše dijete uživa u fantastičnim pričama, ne možete pogriješiti ponudite li mu knjigu Mitologija –Zgode slavenskih bogova.
Naime, mitologija ili, na hrvatskom, pričoslovlje je znanost koja proučava priče fantastičnog sadržaja u kojima su junaci bogovi, polubogovi, heroji i slično. I upravo se u tome očituje njihova posebnost koja oduševljava djecu, a kada se s time spoje i vrsne ilustracije, doživljaj je potpun.
Za razliku od grčke ili rimske mitologije o kojima osnovnoškolci znaju, slavenska se mitologija često zapostavlja, a upravo bi nam ona trebala biti prva kada je u pitanju ova posebna grana znanosti. Štoviše, ima u vrlo dugu povijest jer se vjeruje da se razvijala tijekom 3000 godina, a pretpostavlja se da neki njeni dijelovi potječu čak iz neolitika.
Priče o božanstvima oduvijek su zanimala ljude, pa su se nerijetko željeli dočepati njihovih tajni, baš kao što nam pokazuje i ova knjiga. Tako će Svarog, Perun, Veles, Morana, Jarilo, Danica, Zora i drugi bogovi i božice povesti vaše dijete u pustolovinu u kojoj neće samo uživati nego i nesvjesno učiti.
Prijevod: Adrian Cvitanović
Maria Isabel Sánchez Vegara: Mali ljudi, veliki snovi
Važna muška i ženska imena iz povijesti, znanosti i kulture, ilustracije koje istodobno odišu jednostavnošću i karizmom, tekst primjeren za djecu od pet godina naviše, učenje o tome kako se i najveći snovi mogu ostvariti ako dovoljno čvrsto vjerujemo u njih – to je dio serijala knjiga Mali ljudi, veliki snovi.
Dosad su na djeci primjeren način predstavljeni Frida Kahlo, Ada Lovelace, Zaha Hadid, Coco Chanel, David Bowie i Stephen Hawking i njihove priče. Dakle, mali čitatelji mogu birati žele li saznati više o modi, umjetnosti, arhitekturi, glazbi ili znanosti.
Nema sumnje da je Maria Isabel Sánchez Vegara uspjela u svome naumu – najmlađima je približila svijet nekih od najznačajnijih imena naše epohe, a sve to uz ilustracije nekoliko umjetnica koje s tekstom čine savršen sklad.
To su knjige koje vrijedi imati u svojoj kolekciji i koje će svakom djetetu (pa i nama velikima) pokazati da iza svake ostvarene velike ideje stoje snovi. Samo ih se trebamo usuditi sanjati.
Prijevod: Ozren Doležal
Jen Green: Čudesno drveće
Ljeti nema ljepšega nego uputiti se u šumu gdje je temperatura nešto niža, uživati u mirisu prirode i napuniti baterije, kako nama tako i djeci. Još kada se tome pridoda sasvim čudesno drveće, čitava priča postaje još zanimljivija i posebnija.
Upravo je tako zamišljena i knjiga Čudesno drveće uz koju će djeca na zabavan način moći učiti o šumskom svijetu i čitavom ekosustavu, ali i važnosti brige za okoliš.
Dječak iz obitelji pomoraca koji se boji mora, savršeno skladan šumski svijet, junaci koji su kreirali našu sadašnjost i budućost... sve to i mnogo više nude najnoviji naslovi za djecu.
Primjerice, u ovoj će knjizi djeca otkriti kako drveće međusobno komunicira, kako održavaju svoju mrežu, bilježe prošlost i pripremaju se za budućnost osiguravajući si opstanak; upoznati razne vrste drveća iz svih dijelova svijeta, kao i životinje koje u njima nalaze dom; ali i saznati kako je ljudska ruka narušila čitav taj svijet.
Ono što je posebno zgodan dodatak knjizi, osim sjajnih ilustracija i didaktičkih elemenata, jest to što sadrži i upute o tome kako zasaditi vlastito drvo i brinuti o njemu. Tko zna, možda upravo ovo ljeto zajedno s djetetom zasadite svoje prvo drvo.
Prijevod: Merima Nikočević
Beatrice Masini i Gianni De Conno: Sretan put
Svako novo putovanje sa sobom nosi i uzbuđenje, ali i teške prepreke koje treba savladati, bilo da se radi o fizičkom ili psihičkom putu. No i jedan i drugi tu su da stvore uspomene, a upravo se na njih osvrće knjiga Sretan put. Genijalni talijanski višstruko nagrađivani tandem opet briljira u slikovnici koja će najmlađima pokazati kako se i zašto stvaraju uspomene te zašto su one uopće važne
Na gotovo lirski, no djeci opet lako shvatljiv način opisana su naša putovanja koja će potaknuti razvijanje mašte i kreativnosti, a upravo su to preduvjeti i za razvoj na svim ostalim područjima života. Uz ilustracije koje ćete poželjeti uokviriti i uvijek im se vraćati dano nam je vrlo vrijedno štivo.
Da je uistinu riječ o izuzetno vrijednom djelu, potvrđuje i osvojena nagrada SuperPremio Andersen, najprestižnija nagrada u području dječje književnosti.
Prijevod: Lukrecia Ana Lovrić