Aronija je vrsta listopadnog grma koje je otporno na niske temperature, snijeg i led. Potječe iz Sjeverne Amerike, a može rasti u hladnim područjima poput Švedske i Rusije zbog čega je nazivaju sibirska borovnica. Iako je neki uzgajaju kao ukrasnu biljku, njeni plodovi pravi su izvor zdravlja.
Bobice aronije karakterizira gorkasti okus i plavoljubičasta boja koja otkriva kako se u ovom voću nalazi antocijanin. Ovaj prirodni biljni pigment čest je dodatak u proizvodnji napitaka, džemova i slastica, a smatra se jakim antioksidantom koji štiti tijelo od djelovanje slobodnih radikala.![]()
Aronija obiluje antioksidantom antocijaninom koji snižava visoki krvni tlak, regulira inzulin te smanjuje mogućnost od dobivanja dijabetesa tipa 2.
Nedavna japanska studija objavljena u časopisu "Journal of Agricultural and Food Chemistry" pokazala je da redovito uzimanje hrane bogate antocijaninom smanjuje mogućnost od povećanja tjelesne mase, podizanja krvnog tlaka i inzulina te preventivno djeluje na stvaranje dijabetesa tipa 2.
Aronija je voće koje obiluje i tahinima, biofenolima, flavonoidama, vitaminima A, B, C i E, mineralima kalijem, kalcijem i željezom koji stvaraju ljekovitu kombinaciju s antibakterijskim, antiupalnim i antivirusnim karakteristikama.
10 supermoći aronije
- Aronija potiče cirkulaciju, snižava visoki krvni tlak i kolesterol te sprječava nastanak kardiovaskularnih bolesti.
- Potiče rad štitnjače te se preporučuje osobama koje pate od hipotireoze, odnosno smanjenjog i usporenog rada ove žlijezde.
- Blagotvorno djeluje na rad želuca i probavnog sustava. Smiruje grčeve i bol u crijevima, te zaustavlja proljev.
- Prirodni je poticatelj detoksikacije, odnosno čišćenja jetre od toksina.
- Pomaže kod upale žučnog mjehura te žučnih kamenaca.
- Poboljšava vid, te je učinkovita u sprečavanju noćnog sljepila i fotoosjetljivosti.
- Regulira šećer u krvi te pridonosi boljoj funkciji gušteraće.
- Pomaže kod anemije te unaprijeđuje krvnu sliku.
- Liječi urinarne infekcije.
- Jača imunitet, spriječava nastanak sezonskih bolesti te ubrzava oporavak nakon liječenja.
Na domaćem tržištu aronija se u posljednih nekoliko godina može nabaviti u sirovom obliku jer se počela uzgajati i u Hrvatskoj. Može se naći i u različitim suplementskim oblicima, ili kao prirodni sok.
Osobama koje pate od gore spomenutih boljki preporučuje se ispijanje oko 30 mililitara aronijinog soka dnevno, a po mogućnosti u ranim jutarnjim satima. Sok se može ispijati i preventivno u zimskim mjesecima kada haraju razne bolesti.