Neki vlasnici mačaka ističu kako njihove ljubimice vole vodu, odnosno vole se sa šapom igrati mlazom vode, ali to vjerojatno ima više veze s igrom svjetlošću i svjetlucanjem vode nego s ičim drugim.
Vodom se voli igrati i pasmina Turska Van, jedina poznata mačka koja voli plivati, zbog čega je i dobila nadimak plivajuća mačka. Međutim, velika većina mačaka nimalo ne voli vodu, a postoje tri moguća razloga zbog kojih je tako:
1. Mačke općenito lošije podnose promjene i nova iskustva nego recimo psi. Mački koja nikada nije bila izložena vodi vjerojatno se neće svidjeti osjećaj uranjanja u vodu. Mačka koja je kao mačić redovito bila u doticaju s vodom vjerojatno će je bolje podnositi.
2. Mačke su također vrlo probirljiva bića. Mnogo vremena provode uređujući se i vjerojatno na svojem krznu ne voli imati ništa što im ne miriše "normalno". One razmišljaju tako da im s kupanjem dajete samo još više posla da se čiste.
3. Osim bihevioralnih, postoje i vrlo vjerojatni biološki razlozi. Iako mnoge mace vole ribu, one nisu stvorenja koja streme k rijekama ili morima. Pripitomljene mačke potomci su mačaka koje su živjele u suhim i sušnim područjima. Nikada nisu naučile plivati jer za to nije postojala evolucijska potreba. Takvo ponašanje, odnosno njegov izostanak, zadržalo se u našim mačkama kakve poznajemo danas.
Savjeti za lakše kupanje mačke kada je baš potrebno
Mačke zaista rijetko treba kupati, a ako je vašoj ljubimici potrebno kupanje iz medicinskih razloga ili se iz nekog razloga previše zaprlja, postoje načini da kupanje učinite manje stresnim i za macu i za sebe.
Prvo napunite kadu bez prisutnosti mačke jer će zvuk i prskanje tekuće vode pogoršati stvari. Kadu obložite presavijenim ručnikom (koji će se naravno smočiti) tako da mačka ima osjećaj da se ima za što primiti. Sklizak pod u kadi također će uzrokovati veći stres za mačku. Umjesto vodom iz slavine ili glave tuša, mačku pažljivo polijte vodom iz kanistra, pazeći da što manje smočite predio lica i oko očiju.