Naime, neke mačke bolje jedu kada su u društvu ljudi. Nekima će biti dovoljno da budete pored njih dok jedu, dok će drugima pasati da ih dragate dok jedu ili će željeti da ih dodatno potaknete da jedu tako da im donesete hranu i stavite blizu njih, a čak im može pasati i zvuk zveckanja posude dok jedu.
Mačke koje vole društvo ljudi dok jedu na engleskom se nazivaju affection eaters (u slobodnom prijevodu emocionalni izjelice), a to je često posljedica dolaska u novo okruženje koje ih plaši ili gubitka prijašnjeg doma ili vlasnika. Isto tako, neke mace vole da ih vlasnik gleda dok jedu, što može biti navika koju su stekle još kao mačići, ali je mogu i naučiti tijekom vremena. To obično nije razlog za brigu osim ako mačka ne odbija jesti osim ako je ne gledate.
Mačići obično jedu s drugim mladuncima iz legla te se zajedno osjećaju povezano i sigurno. Ako se ne mogu naviknuti na to da jedu sami kada se odvoje od ostatka legla, možda se oslanjaju na vlasnika za sličnu povezanost. To se može odnositi i na mačke u skloništima koje jedu okružene drugim mačkama i ponekad ljudima.
S druge strane, neke mačke preferiraju samoću i bolje će jesti u tihom okruženju, primjerice noću. U svakom slučaju, važno je poštivati mačkin osobni prostor dok jede i osigurati joj okruženje bez stresa. Naučite čitati govor tijela vaše mace i prepoznati njezine želje te tada odlučiti hoćete li svoju ljubimicu ostaviti samu dok jede ili joj praviti društvo – jer svaki ljubitelj mačaka zna da su ipak one glavne, a ne vlasnik.
Sedam najposebnijih pasmina mačaka na svijetu koje privlače i zaklete ljubitelje pasa
Nježni divovi: 10 najvećih pasmina mačaka na svijetu