Istraživanja su pokazala da dvije trećine parova koristi romantično gugutanje pri razgovoru. Takav način govora podrazumijeva pretjerano visoki ton glasa, specifični tempo i intonaciju koju i roditelji koriste kada razgovaraju sa svojim mališanima.
Navika koja je mnogim parovima zajednička jest ona da si partneri međusobno tepaju kad razgovaraju
Ovaj specifičan stil govora olakšava društvene interakcije s bebama, pomažući im da nauče kako komunicirati. I taj fenomen postoji u svim kulturama i u svim jezicima - odrasli će promijeniti visinu glasa i imati prenaglašenu intonaciju kada komuniciraju s bebama.
Istraživanja su pokazala da takav tepajući stil govora potiče lučenje neurotransmitera koji motiviraju dojenčad na učenje. Međutim, kada je riječ o ljubavnim odnosima odraslih, takav stil govora ima manje veze s učenjem, a više s ljubavlju i privrženošću. Prema teoriji razmjene simpatija, koju je osmislio komunikacijski stručnjak Kory Floyd, specifična vokalna ponašanja signaliziraju naklonost. To uključuje korištenje visokog tona, pretjeranu intonaciju i tiši, nježni glas - osobine koje se zapravo slučajno preklapaju s načinom na koji većina ljudi razgovara s bebama.
Postoji i druga strana tog fenomena kod odraslih, a to je stvaranje posebnog jezičnog "krajolika" koji je ograđen od ostatka svijeta, prostora za izražavanje parova koji je oslobođen složenosti i običaja rutinskih razgovora odraslih.
Na dalje, korištenje “idiosinkratične” ili personalizirane komunikacije važan je aspekt bliskih prijateljstava i romantičnih odnosa. Nekome tko sluša sa strane to može zvučati čudno, ali za ljubavni par to je znak njihove povezanosti - granice koja ih odvaja od svih ostalih. Slatki nadimci dio su takve komunikacije i njihovo korištenje također je znak većeg zadovoljstva u vezi, kako su pokazala istraživanja.