Neke biljke toliko su nezahtjevne da napreduju ako ih se - zanemaruje. Te biljke traže malo ili nimalo brige i redovito se nalaze na popisu onih za koje se lako brinuti.
U nastavku teksta mi smo izdvojili pet nezahtjevnih biljaka s još jednim dodatnom karakteristikom koja će se posebno svidjeti vlasnicima malih stanova - sporo rastu.
Zbog sporog rasta ne morate se mučiti s čestim presađivanjem, a osim toga, ne morate brinuti da će rasti toliko brzo da će preko noći okupirati vaš dom.
Pet spororastućih biljaka koje ne zahtijevaju puno pažnje izdvojili smo u nastavku:
1. Zamija
Zamija se redovito pojavljuje na listama biljaka koje nisu zahtjevne. Ne treba puno vode ili svjetla i jedna je od najsporije rastućih sobnih biljaka na tržištu. Estetski je privlačna i kada je potpuno zrela naraste do 1,2 metara visine. Računajte da je nećete često presađivati - vjerojatno svakih dvije ili tri godine.
2. Svekrvih jezik
Svekrvin jezik često se naziva retro biljkom zbog popularnosti koju je uživala 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća. Može dugo opstati bez vode i raste vrlo sporo. Proizvodi samo jedan ili dva nova lista po vegetacijskoj sezoni.
3. Aspidistra
Aspidistra je bila omiljena biljka u viktorijansko doba zbog sposobnosti da uspijeva u izrazito lošim uvjetima unutar domova srednje klase koji su imali svjetiljke koje su sagorijevale ulje. Ako je uspijevala tamo, može uspjeti bilo gdje.
Porijeklom iz Kine, ova biljka ima tamno zeleno lišće koje raste uspravno, a tijekom života doseže visinu od otprilike 70 centimetara.
4. Dracena
Dracenu su može naći kao manju sobnu biljku, ali i veću, podnu. Bez obzira na veličinu, ona neće rasti brzo.
Podrijetlom je s Madagarskara, a osim što sporo raste, dobro podnosi sušu. Lako se i brzo prilagođava životu u zatvorenom prostoru i neće vam zamjeriti ako je ponekad zaboravite zaliti.
5. Kineski kozlac
Osim što je izuzetno izdržljiva, ova biljka je i spororastuća. Listovi joj, ovisno o sorti, mogu biti od bijele preko zelene do crvene boje. Kod brige za kineski kozlac slijedite jedno jednostavno pravilo - što su svjetlije nijanse na njezinim listovima, to joj je više svjetlosti potrebno.