Jedna od najslađih i najkreativnijih aktivnosti koju možete podijeliti sa svojom djecom tijekom ovog razdoblja jest pisanje božićne priče.

Ovaj proces ne samo da potiče maštu nego je i savršen način za jačanje obiteljskih veza i stvaranje trajnih uspomena. Osim toga, pisanje priča ima brojne pedagoške i psihološke koristi koje djeca mogu iskusiti kroz ovu aktivnost.

Kako početi?

Pisanje priče zajedno s djecom ne zahtijeva posebne pripreme, ali ipak postoje neki koraci koji mogu pomoći da aktivnost bude zabavna i korisna.

Prvo, odaberite mjesto koje je udobno i inspirirajuće. Okružite se božićnim ukrasima, svjetlima, možda čak i mirisom cimeta, jer ugodna atmosfera potiče kreativnost.

Započnite razgovor s djecom o tome što im je najljepše u Božiću.

Možete pitati:

Što ti se najviše sviđa u božićnim pričama?
Koji su tvoji omiljeni likovi u tim pričama?
Pamtiš li kada smo prošle godine čitali božićne priče?

Neka djeca predlože likove i radnju, ovo je prilika za njih da preuzmu kreativnu kontrolu.

Možete započeti s osnovnim pitanjem:
Tko bi mogao biti glavni junak ove priče? Ili Koji bi mogao biti glavni problem koji naš lik treba riješiti?

Djeca mogu predložiti sve od najneobičnijih ideja do najtradicionalnijih, a vi im možete pomoći da razviju te ideje u strukturu priče.

Uključite ih u svaki dio procesa

Uključite djecu u svaki aspekt stvaranja priče. Umjesto da im jednostavno pričate priču, potičite ih da budu aktivni sudionici.

Postavljajte pitanja otvorenog tipa (pitanja koja zahtijevaju objašnjenje, a ne samo kratko „da“ ili „ne“. Primjerice:

Što bi se dogodilo ako bi naš lik naišao na zlu vješticu?
Kako bi naš junak mogao riješiti taj problem?

Kad zajednički razrađujete priču, djeca će naučiti kako razvijati zaplet, povezivati likove i stvoriti povezanost između različitih dijelova priče, odnosno shvatit će uzročno-posljedičnu vezu.  Aktivno sudjelovanje u razradi priče poboljšava njihove sposobnosti rješavanja problema i kreativnog razmišljanja.

Pisanje priče s djecom nije samo tekstualni proces; dio toga je i vizualno doživljavanje. Djeca mogu crtati slike koje prikazuju scene iz priče. Time se aktivira njihov kreativni potencijal i pomaže im u razvijanju motoričkih vještina. Ilustracije također omogućuju djeci da bolje razumiju zaplet priče i stvore snažnu emocionalnu povezanost s likovima.

Osim toga, crtanje povezuje verbalnu kreativnost s vizualnim izrazom, što je koristan način za razvijanje socijalnih i emocionalnih vještina.

Možete zajedno raspravljati o tome što slike znače, što likovi osjećaju i kakav je okoliš u kojem se nalaze, čime djeca vježbaju izražavanje svojih misli.

Koje su dobrobiti svih ovih aktivnost?

1. Razvijanje mašte i kreativnosti

Pisanje priča nije samo edukativno nego i izuzetno zabavno. Aktivira desnu hemisferu mozga, koja je odgovorna za kreativno razmišljanje. Djeca kroz igru mogu istraživati različite scenarije, likove i svjetove koje inače ne bi doživjela. Kroz ovu aktivnost djeca mogu naučiti kako misliti izvan okvira, što im pomaže u razvoju originalnih ideja i snalažljivosti.

2. Povezivanje obitelji

Božić je idealno vrijeme za povezivanje i stvaranje zajedničkih uspomena. Pisanje priče zajedno ne samo da jača obiteljske veze nego također pružaju priliku da provedete kvalitetno vrijeme s djecom, daleko od tehnologije i svakodnevnih obveza. Aktivnosti koje uključuju suradnju, kao što je stvaranje priče, potiču osjećaj zajedništva i ljubavi unutar obitelji. I pritom ni najmanje nije važno radi li se o tradicionalnoj obitelji s dva roditelja ili ne. Stvorite svoju čaroliju u svojim uvjetima.

3. Razvoj socijalnih i emocionalnih vještina

Pisanje priče s djecom pomaže im u razvoju komunikacijskih vještina. Djeca moraju naučiti slušati prijedloge drugih, postavljati pitanja i izražavati svoje ideje. Također, aktivnost omogućuje djeci da obrade emocije svojih likova, što može biti korisno za razvoj socijalne i emocionalne inteligencije. Kroz priče djeca mogu naučiti o empatiji i razumijevanju drugih jer im one omogućuju da se stave u kožu svojih likova.

Kada djeca vide da njihovi prijedlozi oblikuju cijelu priču, osjećat će se ponosno na svoj rad i ideje. Ovaj osjećaj postignuća jača njihovo samopouzdanje. Učenje kako stvoriti nešto od početka do kraja također im pomaže da shvate vrijednost truda i kreativnosti.

Osim toga, ovo je uspomena koju će nositi čitav život, a ako želite, na kraju sav materijal možete odnijeti u neku od tiskara ili fotokopiraonica pa zaista dati izraditi pravu, ukoričenu knjigu.

Kada je pravo vrijeme da djeci priopćite istinu - da, onu o Djedu Mrazu? Sad je pravo vrijeme: 10 božićnih tradicija koje možete započeti s djecom