Ljubitelji fritula ne čekaju zimu da se njima počaste i rade ih redovito, ali posljednjih godina nekako ih najviše vežemo upravo uz predblagdansko i adventsko razdoblje. Postoji mnogo varijanti recepata za fritule i svatko se kune da ima onaj provjereni koji nikad ne razočara. Jedan takav donosimo vam i mi.

Mogli bismo satima raspravljati o tome u čemu je tajna odličnih fritula. Tradicionalisti će vam odmah reći da je to - kvasac. Brze verzije recepta bez kvasca jako su popularne s dobrim razlogom jer nam je najdraže sve smućkati i ispeći ih odmah bez čekanja. Međutim, isplati se utrošiti malo više vremena na klasičnu verziju recepta s kvascem jer su zbog njega fritule naposljetku mekane poput spužve. U ovoj verziji nalazi se i ribana jabuka koja im pak daje sočnost.

Sastojci za fritule s kvascem:

500 g brašna za dizano tijesto
100 g šećera
2 jaja srednje veličine
pola kocke svježeg kvasca (20 g) ili 1 vrećica suhog
2 srednje jabuke (po mogućnosti kiselije)
170 ml mlijeka
2 male žlice rakije
2 male žlice ruma
prstohvat soli
korica od nešpricanog limuna ili naranče
ulje ili druga masnoća za prženje
šećer za ukras

Priprema fritula s kvascem:

  1. Svježi kvasac prije upotrebe treba aktivirati. Iako to teoretski nije potrebno raditi sa suhim, slastičari i pekari savjetuju da i suhi kvasac uvijek obvezno aktivirate prije nego što ga dodate brašnu jer će rezultat uvijek biti bolji.
  2. Odvojite nekoliko velikih žlica mlijeka od količine u receptu, malo ga zagrijte da postane mlako, dodajte mu žličicu šećera i zatim umutite kvasac. Pospite s malo brašna i stavite sa strane 15-20 minuta dok se kvasac ne zapjeni.
  3. U manjoj zdjelici razmutite jaja, dodajte mlijeko, rakiju i rum pa stavite sa strane. Jabuke ogulite, operite i naribajte. U veću posudu stavite brašno pomiješano sa šećerom. U sredini napravite rupu pa dodajte kvasac i dobro promiješajte. Sada u brašno ulijte mokre sastojke, dodajte sol i sve sjedinite s kuhačom dok ne dobijete glatku smjesu. Pokrijte je s plastičnom folijom i zatim kuhinjskom krpom te stavite na toplo da se diže sat vremena.
  4. Kada se tijesto digne, zagrijte ulje u dubljoj zdjeli. Za prženje je potrebna veća količina masnoće, primjerice 1 litra ulja. Zagrijavajte ga na srednje jakoj vatri, nikako jakoj jer se kod prevelike temperature može dogoditi da se fritule izvana brzo ispeku i potamne, a iznutra ostanu sirove.
  5. Ubacite smjesu u dresirnu vrećicu i istiskujte je iz vrećice u maloj količini. Oštrim nožem prethodno umočenim u ulje režite smjesu prilikom istiskivanja iz vrećice i zapamtite da će fritule biti ljepšeg i pravilnijeg oblika ako su manje. Ako nemate dresirne vrećice, slobodno žličicom umočenom u ulje ubacujte smjesu grabite ravno iz posude i ubacujte u ulje. Manje fritule okretat će se same od sebe, a one veće slobodno preokrenite vilicom kako bi se ispekle sa svake strane. Kada porumene, tj. poprime lijepu tamniju zlatnožutu nijansu, izvadite ih cjediljkom i stavite na tanjur obložen kuhinjskim papirom kako bi se ocijedile. Nakon toga pospite ih šećerom i poslužite.

Brze fritule: Najlakši recept za omiljenu zimsku poslasticu

Recept za krafne: Tri tajne koje sprečavaju upijanje masnoće

Dobar tek!