Nije tajna da se mnogi prilikom upoznavanja često međusobno procjenjuju na temelju vanjskog izgleda. Alexander Todorov, profesor psihologije na sveučilištu Princeton, sa svojim timom proveo je istraživanje o ovoj temi i potvrdio da svakodnevno o novim ljudima donosimo zaključke bazirane isključivo na njihovu izgledu, tj. na temelju izgleda njihovog lica.
Ponekad to radimo svjesno, ali često i potpuno nesvjesno. Jednostavno si ne možemo pomoći, odmah formiramo dojam o ljudima, kazao je Todorov za Business Insider.
Upozorava da su ti dojmovi netočni jer ljudima pristupamo s određenim očekivanjima, ponekad predrasudama i uglavnom ponašanje povezujemo s izgledom lica. U obzir uzimamo crte lica, ali i emociju koju ono u tom trenutku projicira. Jednostavnije rečeno, za nasmijanu osobu odmah ćemo pomisliti da je dobronamjerna i ljubazna, iako istina može biti potpuno drugačija. S druge strane, osoba namrgođenog lica neće nam ulijevati povjerenje iako se možda radi o osobi kojoj s punim pravo možemo vjerovati.Svakodnevno o novim ljudima donosimo zaključke bazirane isključivo na njihovom izgledu tj. na temelju izgleda njihovog lica.
U nastavku pročitajte kakve osobine pridajemo najčešćim tipovima lica.
Lice klasične ljepote – kompetentnost, inteligencija, povjerenje.
Djetinje lice – nedostatak fizičke snage, naivnost, pokornost.
Ljuto lice – nedostatak povjerenja i ljubaznosti, nesimpatičnost.
Nasmijano lice – privlačnost, toplina, iskrenost, ljubaznost.
Markantno lice tamnijeg tena – dominantnost, moć.
Ljude tipičnih lica, tj. onakvih lica kakva su uobičajena za naše podneblje i koja viđamo svakodnevno zbog (ne)svjesne ksenofobije doživjet ćemo kao osobe koje nam ulijevaju povjerenje. Također ćemo odmah pozitivno reagirati na ljude s licem koje nalikuje našem.
Todorov savjetuje da se prilikom donošenja mišljenja prilikom upozavanja nove osobe ipak moramo poslužiti informacijama o njoj jer će nas izgled u većini slučajeva navesti na krivi put.