Moj otac, veliki zaljubljenik u šume, brežuljke, livade i visoravni, oduvijek je sanjao o autohtonoj drvenoj kući koja će ga izgledom i osjećajem topline vraćati u djetinjstvo, te u kojoj će moći provoditi ugodne trenutke sa svojom obitelji i prijateljima, započinje svoju priču Kristina Petrovečki.
Prije dvadesetak godina počeo je tragati za savršenim mjestom na kojem bi svoje snove pretvorio u stvarnost. Preko prijatelja saznao je za komad zemljišta u Hrvatskom zagorju na vrhu malenog brijega s kojeg puca prekrasan pogled.
Mama i on su se odmah zaljubili u lokaciju te odlučili sagraditi kuću za odmor u kakvoj su nekad živjeli njihovi roditelji i djedovi i bake. S obzirom da se tata cijeli život bavi gradnjom, a mama unutarnjim dizajnom s lakoćom su osmislili nacrt kako bi projekt trebao izgledati.
Rezultat je prekrasna Villa Botanica, koja se prostire na 150 četvornih metara u naselju Mirkovec u Krapinsko-zagorskoj županiji, a koja je okružena s još 4000 četvornih metara privatnih vinograda, livada i šuma.
Prirodni materijali i Charles Darwin
Slijedeći filozofiju organičke arhitekture koja promovira sklad između obitavališta i prirode u gradnji su koristili samo prirodne materijale – najveći dio izgrađen je od hrastovine. Uređenje ville, pak, nadahnuto je zagorskim bregima, ali i slavnim engleskim botaničarem Charlesom Darwinom.
Charles Darwin nam je poslužio kao inspiracija u uređenju kuće, posebice botaničkih tapeta koje se nalaze u dnevnoj sobi naručenih iz Londona, te crteži i fotografije ptica i raznih biljaka na zidovima vile. Puno inspiracije sestre i ja smo pronašle u knjigama o Darwinu i njegovim putovanjima koje smo voljele proučavati u djetinjstvu, priznaje Kristina.
Interijer ville Botanice kombinira autentične motive Hrvatskog zagorja i boho detalje. Od cvjetnih draperija koje prekrivaju prozore i krevete do malih sitnica – figurica, glazbenih kutija i antiknih knjiga kupljenih na buvljacima na Britancu u Zagrebu ili na Portobello roadu u Londonu.
Namještaj u kući je većinom napravljen po mjeri u jednoj maloj stolarskoj radionici, a dizajnirala ga je moja mama. Neke komade namještaja sam ja kupovala na buvljacima i sajmovima starina te ih u suradnji s našim umjetnikom Marijem Mišeom restaurirala i uklopila u kuću. Cilj je bio stvoriti toplu atmosferu s prirodnim materijalima kao što su drvo i crijep.
Pogled na sve četiri strane svijeta
Villa Botanica obuhvaća tri spavaće sobe za sveukupno šest osoba. Ovdje su vam na raspolaganju i tri kupaonice, kuhinja, poseban prostor za rad, vinski podrum, ali i dnevna soba s prekrasnim pogledom.
Dnevni boravak u potkrovlju pruža mogućnost uživanja u pogledu koji se proteže na sve četiri strane svijeta do obližnjih planina, stoljetnih šuma i pitoresknih mjestašca kontinentalne Hrvatske. Najljepše je na udobnoj sofi uz miris drva dočekati izlazak sunca, vidjeti jutarnje zrake i gledati okolnu prirodu kako se polako budi, otkriva Kristina.
U potkrovlju u dnevnoj sobi nalazi se i mala biblioteka s odabranim naslovima svjetske i domaće književnosti kao i odabrana biografska i autobiografska djela iz glazbenog svijeta koje je Kristina godinama skupljala. Tu se nalazi i mala kolekcija francuskih noir filmova te klasika iz zlatnog doba Hollywooda.
Zapravo, svaki detalj u kući je pravo malo blago koje vrijedi istražiti. Na zidu glavne spavaće sobe, primjerice, nalazi se drvena lutkica - Vila Balerina iz radionice ”Jasmina i Lutkice” zagrebačke umjetnice Jasmine Kosanović, a na trosjedu njezini likovi Klara i princ Orašar iz poznatog baleta “Orašar”.
Što sve Villa Botanica nudi, provjerite u našoj fotogaleriji.