Radi se o metodi ublažavanja (ili otklanjanja bolova) za vrijeme porođaja, a odluka o tome treba li je i želi li je koristiti je na samoj je ženi. Najbitnije je da ovaj anesteziološki postupak izvede stručna osoba koja će rodilji objasniti tehniku i sve moguće nuspojave i komplikacije.
Ovisno o zdravlju djeteta i trudnoći te specifičnostima porođaja, epiduralna anestezija možda neće biti opcija za vas, oko korištenja epiduralne anestezije možete se i predomisliti, ali razumijevanje postupka definitivno je nešto što će vam pomoći u donošenju najbolje odluke za vas i dijete.
Na dio pitanja koja žene, odnosno rodilje, ali i njima bliske osobe imaju o ovoj temi odgovorila nam je i ginekologinja dr. sc. Jasenka Grujić. Pročitajte ih u nastavku.
1. Što je epiduralna analgezija?
Epiduralna analgezija je regionalna anesteziološka tehnika kojom se lokalni anestetik (bupivakain i levopupivakain) sam ili u kombinaciji s malim dozama narkotika injicira u epiduralni prostor odnosno prostor koji se nalazi između žutoga ligamenta i tvrde moždane ovojnice, dakle van dosega spinalne tekućine.
Preferira se lumbalni pristup uz injiciranje lokalnog anestetika i to u prvome porođajnom dobu (dob otvaranja) kako bi se blokirali mali simpatički živci koji prenose bolne podražaje.
2. Kako izgleda postupak?
Epiduralni kateter postavlja se u sjedećem položaju rodilje i to na razini lumbalnih kralježaka L2-L3 ili L3-L4. Kroz epiduralnu iglu određene debljine aplicira se kateter prema kranijalno, tj. prema gore i prvo se daje testna doza.
Potom se daju najčešće pojedinačne doze lokalnog anestetika same ili u kombinaciji s malim dozama narkotika. Intenzivno se nadzire stanje rodilje.
3. U kojoj fazi poroda se prima anestetik?
Anestetici se daju u prvome porođajnom dobu, najčešće onda kada je vrat maternice otvoren 4 do 5 centimetara i kada rodilja ima prave trudove.
Nakon prve doze rodilja osjeti utrnulost nakon 10-20 minuta. Ukoliko rodilja ne osjeća kontrakcije, tiskanje u dobu izgona može biti poremećeno.
4. Može li se dogoditi da epiduralna ne djeluje?
U većini slučajeva epiduralna analgezija je efikasna, no ne uvijek.
5. Koje su prednosti, a koji nedostaci, odnosno potencijalne opasnosti epiduralne anestezije? Koliko su česte?
Tijekom postupka epiduralne analgezije održana je senzorička i motorička inervacija međice, a također i motorika donjih udova.
Epiduralna analgezija je vrlo popularna metoda utjecaja na porođajnu bol pa u nekim ustanovama (u svijetu) i 50 posto rodilja rađa uz epiduralnu analgeziju.
Kao i kod svakog medicinskog postupka moguće su komplikacije poput pada tlaka, punkcije tvrde moždane ovojnice, toksične reakcije lokalnog anestetika, glavobolje koju ima manje od 1 posto rodilja, infekcija, neuroloških oštećenja, nužnosti instrumentalnog dovršenja porođaja, no te komplikacije nisu česte.
PORUKA ZA RODILJE
Svaka buduća rodilja mora biti upoznata tj. informirana o raznim mogućnostima utjecaja na porođajnu bol.
Samo o rodilji ovisi hoće li prihvatiti savjet anesteziologa i opstetričara u vezi s primjenom epiduralne analgezije.
Ovu mogućnost, kao i druge načine utjecaja na bol u porođaju mora imati svaka opstetrička jedinica, a jednaka je i važnost profesionalnog odnosa osoblja prema rodilji, ljubaznost i mogućnost da dovede osobu od povjerenja (muž, dula) ondje gdje će rađati, poručila je dr. Grujić.