Ljetna druženja na otvorenom puno su ugodnija u sjeni, a ako ne znate kako biste zaštitili dom od jakog sunca, čitajte dalje jer donosimo detaljan vodič kako odabrati najbolju vrstu tende i kako je održavati.
Kako bismo saznali ponešto o tendama, razgovarali smo s Branimirom Bolićem, stručnjakom koji se već 10 godina bavi montiranjem tendi, a u nastavku možete pročitati što nam je sve savjetovao.
Koje vrste tendi postoje?
Tende možemo razvrstati po njihovim namjenama - za zaštitu većih terasa ili balkona. Većina se najčešće odlučuje za balkonske tende. One su vrlo praktične jer se po potrebi mogu otvoriti i zatvoriti, govori Branimir.
Sklopive zglobne tende su najčešće korišten i najtraženiji model. Odlikuju se jednostavnom konstrukcijom i velikom paletom akrilnih boja pa se mogu prilagoditi svačijem ukusu.
Vertikalne tende za balkone i lođe izrađujemo prema traženim dimenzijama uz potpuno prilagođavanje vašem objektu. Tenda može biti potpuno vertikalna ili se ručno može stvoriti određeni nagib. Sve tende mogu biti pokretane elektromotorom i dodatno biti opremljene senzorom za vjetar i kišu.
Postoji i mogućnost upravljanja preko mobilne aplikacije.
Pergole, koje se većinom koriste za zaštitu od sunca na većim površinama, sastoje se od aluminijske konstrukcije s motoriziranim pokretnim krovom. Krov je napravljen od troslojnog PVC platna sa srednjim aluminijskim slojem koji sprječava prodor štetnih UV zraka i odličan je izolator, bilo ljeti ili zimi. Sistem je jednostavan za ugradnju, bez potrebe za dodatnim čeličnim ili drvenim nosivim elementima.
Pergola (Foto: Shutterstock)
Bioklimatske pergole su vrsta pergola čiji se krov sastoji od rotirajućih aluminijskih lamela koje se mogu rotirati i skupljati što omogućuje kontrolu propuštanja sunčeve svijetlosti. Sve pergole se mogu bočno zatvoriti sa više sistema, staklenim kliznim stijenama ili bočnim screen roloima koji propuštaju dio svijetlosti a ujedno i štite od UV zraka.
S obzirom na vaše želje i potrebe, stručnjak će vam predložiti koju je tendu najbolje odabrati, savjetuje Branimir.
Glavna tri faktora o kojima trebate razmisliti prije odabira tende:
- Vaše potrebe
- Budžet
- Prostor s kojim raspolažete
Je li bolje postaviti tendu s ručnim ili automatiziranim sklapanjem?
U slučaju lošeg vremena, tenda s automatiziranim sklapanjem i senzorom se automatski zatvara, govori Branimir.
Kako održavati tendu?
Pravilna upotreba je preduvjet za dugovječnost tendi, a detaljne upute za održavanje ovise o vrsti platna i tende.
Ipak, za svaku tendu vrijedi isto pravilo: Potrebno je ukloniti prašinu i prljavštinu, a povremeno tendu trebamo i oprati. Za brisanje prašine najbolje je koristiti meku četku ili krpu.
Za pranje tende najbolje je koristiti mješavinu blagog sapuna i mlake vode, a nipošto agresivna sredstva za čišćenje. Tendu prije pranja treba razviti, oprati pa pričekati da se potpuno osuši prije nego što je zatvorite.
Preventivno tendu možete održavati tako da pratite eventualna oštećenja te na vrijeme popravite manje probleme kako biste spriječili veće. Treba paziti i na vremenske uvjete, a posebno na teški snijeg i jaki vjetar.
U slučaju nepovoljnih klimatskih prilika potrebno je zatvoriti tendu, a otpornost na vjetar i snijeg ovisi o vrsti platna i tende, napomenuo je Branimir iz Tende Mont.
Ako je to potrebno, koristite zaštitne navlake za tende.
Koliko traje tenda?
Vijek trajanja tende ovisi o kvaliteti materijala, načinu korištenja te izlaganju vremenskim neprilikama. Kvalitetnije tende trajat će od 10 do 15 godina, a nešto manje kvalitetni materijali trajat će od pet do sedam godina.
Ako na tendi postoje vidljiva oštećenja, kao što su rupe, plijesan ili je značajno izblijedjela, tada je treba zamijeniti. Ako su oštećenja nešto manja, često je moguće zamijeniti samo platno ili popraviti mehanizam umjesto cijele tende.
Provjerite i kako stvoriti hlad ako nemate tendu, a provjerite i kako očistiti balkonske podove bez puno novca.
10 balkona s malo kvadrata koja su dovoljna za uživanje na otvorenom +7