Osebujan i neobuzdan u iznošenju stavova, oduvijek je podizao prašinu i svojim kreacijama i svojim mišljenjem. Legendarni dizajner odmalena je pokazivao veliki crtački talent i upisao je crtanje i povijest u slavnoj pariškoj srednjoj školi "Lycee Montaigne".
Karl Lagerfeld početkom 50-ih godina prošlog stoljeća (Foto: Afp)
Ubrzo ga primjećuje Pierre Balmain i daje mu posao asistenta, a nakon trogodišnjeg staža kod slavnog dizajnera Karl odlazi u Jean Patou. U nastavku pročitajte sedam stvari zbog kojih će Karl Lagerfeld uvijek biti drukčiji od drugih.
Karl Lagerfeld 1982. (Foto: Afp)
1. Za proljeće 1960. predstavio je dotad najkraće suknje u Parizu, što nisu najbolje prihvatile ni kritika ni publika. U to vrijeme radio je pod imenom Roland Karl i bio je kreativni direktor modne kuće Jean Patou.
Kreacija modne kuće Jean Patou iz 1960. (Foto: Afp)
2. Od 1967. radio je za modnu kuću Chloé. Za proljeće 1973. predstavio je "suknju iznenađenja" - toliko ležeran kroj do gležnja na kojem se nije vidjelo da su to zapravo hlače. Javnost ih je obožavala, a Karl je popularnost svoje kreacije skromno prokomentirao riječima: "Čini se da je nošenje ovih modela prava senzacija."
Karl Lagerfeld u studiju modne kuće Chloe 1979. (Foto: Profimedia)
3. Kada je 1983. preuzeo mjesto kreativnog direktora Chanela, popularnost modne kuće bila je u padu. Karl ju je u potpunosti revitalizirao, ali ne uvođenjem novotarija, nego traženjem inspiracije u prošlosti. Prepoznatljivi tvid i klasične torbe predstavio je u novom i modernijem ruhu.
Karl Lagerfeld 1983. uoči predstavljanja svoje prve kolekcije za Chanel (Foto: Afp)
4. Njegova suradnja sa švedskim high street brendom H&M 2004. promijenila je pravila igre u komercijalnoj modnoj industriji. Kroz ovakve suradnje, dizajnerska odjeća postala je dostupna i "običnim" ženama. Kolekcija se prodala u samo nekoliko sati, a Lagerfeld je optužio H&M za snobizam jer su proizveli minimalan broj njegovih kreacija te je dodao kako mu se takvo nešto više neće ponoviti.
Karl Lagerfeld na predstavljanju kolekcije za H&M 2004. (Foto: Afp)
5. Kaiser Karl, kako ga vole zvati, nije samo dizajner. Poznat je i po tome što je sam često fotografirao svoje kampanje, a 2005. osobno je snimio pjevačicu Mariah Carey za naslovnicu V magazina. Jedno od izdanja Careva novog ruha, bajke Hansa Christiana Andersena, ukrašeno je Lagerfeldovim ilustracijama.
Lagerfeld je bio fantastičan fotograf (Foto: Profimedia)
6. Za predstavljanje Chanelove kolekcije za jesen/zimu 2010. godine, tražio je da mu u pariški Grand Palais dopreme devet metara visoku i 265 tona tešku santu leda. U samo šest dana izrezbarilo ju je 35 kipara iz cijeloga svijeta, a u prostoru je za vrijeme revije temperatura bila u minisu kako se led ne bi otopio.
Izrezbarena santa leda na Chanelovoj reviji 2010. (Foto: Afp)
7. Prilikom dizajniranja često je bio inspiriran obožavanim imenima iz pop-kulture, poput Amy Winehouse. Inspirirali su ga i različiti slojevi društva. Početkom devedesetih za reviju je angažirao striptizete i jednu zvijezdu filmova za odrasle. Urednica američkog Voguea, Anna Wintour, tada je to smatrala pretjeranim te je napustila reviju.
Karl Lagerfeld i Anna Wintour 1992. (Foto: Profimedia)