Za nju su i troškovi i prihodi zajednički. "Ne možeš ti ništa zajedno graditi ako svatko gleda i čuva svoje", zaključila je i izazvala revolt u pojedincima jer je ideja potpunog napuštanja tvojeg i mojeg novim generacijama strana.
Dapače, poticalo nas se da uvijek sa strane imamo nešto svoje, za svaki slučaj, bez obzira na to koliko je jak i stabilan tvoj partnerski odnos. Oni romantičniji rekli bi da je to ljubav s figom u džepu, a oni koje umjesto srca vodi razum pohvalili bi tu vrstu financijske odgovornosti.
Nekada se uistinu živjelo u brakovima s jednim novčanikom, ali izumire li takav način razmišljanja?
"Drugačija su vremena. Meni je nepojmljivo da ja nemam svoj novčanik. Muž i ja od početka naše veze funkcioniramo na isti način. Brzo smo počeli živjeti zajedno i odmah smo dogovorili podjelu zajedničkih mjesečnih troškova, a u međuvremenu je došao i kredit za stan. Ti zajednički troškovi su prioritet kad nam sjednu plaće, ali svatko od nas ima svoj račun i slobodu da raspolaže svojim novcem.
Meni ne pada na pamet prigovoriti njemu ako si kupi nešto za svoj gušt, pogotovo ako to ni na koji način ne utječe na zajedničke troškove. Isto tako ne mogu zamisliti situaciju u kojoj on meni prigovara zato što sam za svoj novac, koji sam sama zaradila, kupila sebi nešto što me veseli. Uvijek pričamo o tome na što trošimo, nema nikakvih tajni, ali nema ni zabrana ni rasprava", kaže Lana.
Ovo je sad već tipičan način funkcioniranja većine modernih brakova u kojima nema mjesta za ideju zajedničkih prihoda. Financijska neovisnost posebno je važna ženama, koje su se (pre)dugo borile za mogućnost da same zarade svoju plaću i ne ovise o prihodima muškarca.
Marina je među rijetkima koja i dalje živi u braku s jednim novčanikom, ali priznaje da to ponekad stvara probleme.
"Mi imamo zajednički račun. Obje plaće sjedaju na njega i sve što se nalazi na računu je zajednički novac. S tog računa skida se sve, kredit, režije. Nema nikakvih problema što se tiče tih standardnih stavki, ali neću lagati da nema rasprava o pojedinim troškovima. I to je jedina mana zajedničkog računa, u svakom trenutku vidiš tko na što troši.
Recimo, mužu nije jasno zašto ja ponekad potrošim toliko na neku kozmetiku koja je meni neophodna, a njemu su to sve gluposti pa se porječkamo. On je pak gurman i stalno puni frižider nekim stvarima na koje zaboravi i istekne im rok trajanja. Tu se ja naljutim jer je to stvarno bacanje novaca, bolje da sam ja za te pare kupila svoje kreme", smije se Marina.
Upravo su takve trzavice razlog zbog kojeg većina vjeruje u zasebne račune i odvojene financije uz zajedničke troškove.