No kako provesti tjedan bez (nepotrebnog) trošenja i zašto bi to mogao biti savršeni početak za ozbiljniju štednju? I još važnije – je li to izvedivo u Hrvatskoj?
Tjedan bez trošenja podrazumijeva sedam dana bez ikakve nepotrebne potrošnje. To znači izbjegavanje pekara, online narudžbi, impulzivne kupovine i svih izdataka koji nisu nužni.
Cilj je jednostavan – kontrolirati financije, smanjiti rasipanje i osvijestiti koliko trošimo na stvari koje nam zapravo ne trebaju kako bismo uštedjeli za nešto što nam je zaista potrebno i/ili važno.
Kako se pripremiti za tjedan bez trošenja?
Priprema je ključna za uspjeh ovog izazova. Evo kako možete unaprijed planirati:
1. Inventura hrane
Pregledajte što imate u hladnjaku, zamrzivaču i smočnici. Zabilježite namirnice koje treba potrošiti kako biste izbjegli bacanje hrane.
2. Napravite jelovnik
Planirajte obroke za cijeli tjedan na temelju onoga što već imate. Iskoristite recepte koji zahtijevaju malo sastojaka, poput jednostavnih juha, tjestenina ili variva.
3. Kupnja unaprijed
Kupite samo osnovne stvari koje nedostaju – mlijeko, jaja, kruh (koji možete narezati pa zamrznuti da bude svjež), voće i povrće. Izbjegavajte zalihe koje nisu nužne. Ukoliko se smanje troškovi na hranu iz dostave, ušteda će biti očita (Foto: Shutterstock)
4. Pripremite zabavu kod kuće
Ako ste navikli izlaziti ili naručivati hranu, osmislite aktivnosti koje možete raditi kod kuće. Gledanje filmova, čitanje knjiga, igranje društvenih igara ili kuhanje s obitelji mogu biti zabavne alternative.
5. Razmislite o gorivu
Ako koristite automobil, napunite rezervoar prije početka tjedna. Ako ne morate daleko putovati, razmislite o alternativama poput hodanja ili javnog prijevoza.
Kako izgleda tjedan bez kupovine?
Zapravo je jednostavno: nema impulzivne kupnje, dostava hrane, posjeta kafićima ili trgovinama.
Ideja je da se iskoristi sve ono što već imamo kod kuće. Dakako, postoje iznimke ako su u pitanju lijekovi, hitne potrepštine za djecu poput pelena ili hitni izdaci za kućne ljubimce, poput veterinara. Naprosto ćete taj tjedan „kupovati“ kod kuće – ono što već imate u smočnici.
Iako je ovo trenutni TikTok trend, mnogima je ovo, budimo iskreni, svakodnevica. Međutim, ovakav korak može biti koristan i za bolje razumijevanje vlastitih financija, te osvještavanje onih troškova kojih možda nismo niti svjesni.
Tjedan bez trošenja pruža uvid u naše financijske navike. Možda ćete shvatiti koliko novca odlazi na male, neprimjetne izdatke kao što su narudžbe s Temua, kava za ponijeti van i slično.
Ovaj izazov ujedno jača našu samokontrolu i pomaže u uspostavi zdravih financijskih navika, ali i smanjuje stres. Umjesto toga, fokusirate se na kreativne načine korištenja onoga što imate. Također, smanjena potrošnja doprinosi manjoj količini otpada, što ima pozitivan utjecaj na okoliš.
Kako nastaviti nakon tjedna bez trošenja?
Ideja tjedna bez trošenja je da vidite kolika je vaša trenutna samokontrola.
Razmislite kako želite koristiti ušteđeni novac. Želimo li zarađeni novac trošiti na grickalice, pekare ili jeftinu dekoraciju za dom? Možda je vrijeme za stvaranje hitnog fonda, otplatu duga ili ulaganje u velike ciljeve poput pokretanja vlastitog posla.
Ako ste uspješno završili tjedan, razmislite o mjesecu bez trošenja. Planirajte unaprijed i postupno povećavajte duljinu izazova. Nastavite bilježiti svoje troškove kako biste pratili napredak i održavali kontrolu nad financijama.
Trendovi poput #NoBuy2025 i #LowBuy2025 pokazuju kako se zajednica okreće od impulzivne potrošnje prema svjesnijem pristupu financijama. Korisnici dijele svoje strategije, savjete i uspjehe, stvarajući podršku za sve koji žele smanjiti trošenje. Iako je u Hrvatskoj to više nužno zlo nego trend, ako ovo shvatite kao izazov, bit će vam lakše dok smišljate novi plan.
Korisnik kojeg posebno preporučujemo jest Bradley on a Budget koji daje nevjerojatne primjere štednje, primjenjive i u Hrvatskoj. Za njega štednja nije bila trend nego nužnost kako bi izašao iz vrlo velikih dugova zbog državnog studentskog kredita, pa se upravo zato mnogi mogu poistovjetiti s njim.
Maja Jalšovec, naša poznata food influencerica se također odlučula na izazov "budget meals" u kojem će na hranu trošiti samo unprijed određen limitiran budžet.