Tako u tekstu navode da prema popisu stanovništva iz 2021. godine žene čine 51,8 posto ukupnog stanovništva, odnosno da nas ima 2 milijuna.
Među trendovima koje su izdvojili je sve kasnije napuštanje roditeljskog doma.
Prema podacima Eurostata za 2021., žene u Hrvatskoj roditeljski dom u prosjeku napuštaju s 31,8 godina, čime smo se svrstali gotovo na sam vrh zemalja u kojima žene najkasnije napuštaju roditeljski dom, navodi DZS.
Usporedbe radi, jedina zemlja u kojoj žene kasnije napuštaju roditeljski dom je Portugal gdje to čine s 32,7 godina, a zemlja u kojoj žene najranije odlaze je Švedska (18,8 godina).
Isti trend primijećen je i kod starosti žena prilikom sklapanja braka te kod prosječne starosti prvorotkinja.
Naime, žene sve starije stupaju u brak pa se ta dob u promatranom pedesetogodišnjem razdoblju povećala za 6,9 godina.
1971. godine prosječna starost nevjeste pri sklapanju prvog braka bila je 22,2 godine, a u 2021. godini 29,1 godina.
Kada je u pitanju starost majke pri prvom porodu, 1971. godine žene su u prosjeku rađale s 22,6 godina, a u 2021. godini ta se dob pomaknula na 29,6 godina.
DZS je izdvojio i neke podatke o obrazovanju. Naveli su, između ostalog, da je u nižim razinama obrazovanja podjednako dječaka i djevojčica, dok je udio upisanih studentica u akademskoj godini 2021./2022., kao i onih diplomiranih u 2021., ipak nešto veći u odnosu na muške kolege.
Kada su u pitanju žene koje provode obrazovne programe, njihov udio opada sa stupnjem odgoja i obrazovanja institucije u kojoj su zaposlene.
Najzastupljenije su na najnižoj razini obrazovanja, dok je njihov udio najmanji među nastavnicima i suradnicima u nastavi na visokom učilištima, navodi DZS.
A kakav je položaj žena na tržištu rada?
Top tri djelatnosti s najvećim brojem zaposlenih žena u pravnim osobama u 2021. jesu:
- Trgovina na veliko i malo (115 tisuća zaposlenih)
- Obrazovanje (95 tisuća zaposlenih)
- Djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (82 tisuće zaposlenih).
Ako pak promatramo po udjelima, u tom slučaju ih je pak u 2021. najviše bilo u Obrazovanju (79,2%), nakon kojeg slijede Djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (78,4%) te na trećemu mjestu Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (68,9%), navodi DZS.
Prosječna neto plaća za žene u pravnim osobama u 2021. iznosila je 911 eura, točnije za 66 eura manje nego prosječna plaća muškaraca.
Tri djelatnosti u kojima su žene ostvarile najviše neto plaće u toj godini jesu:
- Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (1216 eura)
- Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (1171 euro)
- Informacije i komunikacije (1169 eura).
I za kraj, izdvojili su dvije djelatnosti u kojima su žene bile plaćene više od svojih muških kolega. To su:
- Građevinarstvo u kojem su žene imale u prosjeku 10% višu neto plaću.
- Opskrba vodom; uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša gdje su bile plaćene za 0,8% više.