Kada prođe karantena sjestiti se naše izolacije, poruka je Saveza udruga za autizam Hrvatske povodom obilježavanja svjetskog dana o svjesnosti o autizmu.
Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja, a ove se godine, zbog pandemije izazvane kornavirusom, neće kako je uobičajeno, obilježiti na gradskim trgovima puštanjem plavih balona, već s porukom - ostanimo svi u kućama kako bismo zaustavili ovaj virus i što prije se vratili normalnom životu.
Svjetski dan svjesnosti o autizmu proglašen je 2008. i od tada se obilježava svakoga 2. travnja, ali ove godine, kao i sve ostale aktivnosti, u stanju izolacije izazvane koronavirusom, istaknula je predsjednica Saveza udruga za autizam Hrvatske Lidija Penko u priopćenju upućenom uoči obilježavanja toga dana.
AUTIZAM DU DOBA KORONAVIRUSA - STANJE IZOLACIJE U KARANTENI
Penko je poručila da se tako, prvi put od 2008., Svjetski dan svjesnosti o autizmu neće obilježiti na gradskim trgovima, raznim događanjima i puštanjem plavih balona.
Nego ćemo ostati u svojim kućama i svima poručiti da učine isto kako bismo zaustavili ovaj virus i što prije se vratili normalnom životu, dodala je.
Podsjetila je kako je dosad obilježavanje toga dana pratila intenzivna komunikacija s tijelimima lokalne i državne uprave, razgovori s novinarima, razmjena ideja s roditeljima, puno prijeđenih kilometara diljem Hrvatske.
Bili bismo na ulicama, pred kamerama, s ispisanim porukama koje ukazuju na probleme, još jednom tražili da osobe s autizmom imaju pravo na ono što je svima "normalno".
Ponavljali bismo da sustavu nedostaje podrške, da ne postoji dijagnostika, da još uvijek čekamo novi Centar za autizam u Zagrebu te ukazivali da ne postoji sustav rane intervencije, dodala je Penko.
Sve to bi zaključili pričom kako su osobe s autizmom i njihove obitelji sami u našem društvu, marginalizirani, izolirani, prepušteni sami sebi, bez pravih informacija, istaknula je.
PO IZLASKU IZ KARANTENE NE ZABORAVITE ONE KOJE AUTIZAM DRŽI U VLASTITOJ IZOLACIJI
U trenutku kada je svima ograničeno ono što smatramo "normalnim" - kada smo u izolaciji, razdvojeni od svojih obitelji, prijatelja, kolega, možemo izvući poruke iz situacije oko nas, smatra Penko.
Istaknula je kako su "ove godine svi puno bliže našoj rutini, onome što proživljavamo cijelu godinu - u svojim domovima, izbjegavajući velike gužve, grčevito se držeći rutina, sramežljivo hodajući u dućan, skrivajući se iza maski uz vrlo rijetko druženje s prijateljima".
Ono što vas molimo, kada izađemo iz ove karantene, kada se maknu preporuke, dnevne restrikcije i svi izađete van - nemojte zaboraviti nas koje autizam drži u vlastitoj izolaciji i ograničava u životu, poručila je Penko.
Zamolila je sve da ih tada, "u pretrpanim tramvajima ne gledaju poprijeko, okreću glave misleći da smo neodgojeni i ne prijete im, da prepoznaju da i oni vole ići među ljude u dućane, ali im je ponekad jednostavno previše podnijeti toliko zvukova, svjetla, gužvu i teško nositi se s time".
Kada vi krenete u vrtiće i škole, razveselite se prijateljima, pomognite nam da i mi pronađemo svoju školu, svoje društvo, dobijemo pomoć i podršku kako bi usvojili znanje i stekli prijatelje, a kada krenete opet na svoja radna mjesta, sjetite se da bi i mi voljeli raditi jednoga dana, stoji u priopćenju s molbom - nemojte nas odbaciti zbog jednog papira ili vlastita neznanja.
NUŽNA MEĐURESORNA SURADNJA
Penko je poručila kako i osobe s autizmom trebaju dom kao i svi drugi ljudi pa, napomenula je, neki od nas vole naše stambene zajednice, neki bi voljeli izaći iz starih zgrada Centra za autizam diljem Hrvatske, a neki ostati sa svojim roditeljima kada bi samo netko pomogao već ostarjelim ili bolesnim roditeljima.
Ministri naši, iz svih resora, kada ova kriza prođe te se napokon pošteno naspavate i odmorite, sjetite se koliko smo vam puta ponovili da nam je potrebna međuresorna suradnja te kvalitetna, sustavna rješenja.
Pokazali ste da možete i znate u ovom teškom vremenu borbe s pandemijom, nastavite tako i dalje kad virus bude pobijeđen, zaključila je Penko. (Hina)