Tijekom dojenja žene se susreću s brojnim izazovima, a mnogi od njih tiču se bradavica koje tijekom dojenja znaju biti ispucale i bolne.
S druge strane, postoji i cijeli niz mitova koji se tiču njege i problema vezanih za bradavice i dojke tijekom dojenja, a njima se u svojoj brošuri pozabavila i Hrvatska udruga grupa za potporu dojenja.
TREBATE LI PRATI DOJKE PRIJE I NAKON PODOJA?
Za početak, jedan od mitova je taj da je potrebno prati dojke prije i nakon svakog podoja. Kako se navodi u malom savjetniku za uspješno dojenje, osim uobičajenog svakodnevnog tuširanja, nije potrebno nikakvo posebno pranje bradavica.
BRADAVICE KOJE KRVARE I DOJENJE
Također, nije istina da majka kojoj ispucale bradavice krvare ne smije dojiti. Mala količina krvi, naime, ne šteti bebi, a nije štetno ni ako beba nakon podoja na oštećenoj bradavici bljucne malo krvi ili ima crne tragove u stolici.
CRVENKASTO, RUŽIČASTO I ZELENO MLIJEKO
Još jedna situacija u kojoj je dojenje dopušteno jest ona u kojoj mlijeko u prvim danima dojenja bude crvenkaste, ružičaste ili zelene boje, i to bez ranica na bradavicama. Takvo mlijeko također nije štetno za bebu.
ŠEŠIRIĆI ZA BRADAVICE
U brošuri su se dotaknuli i šeširića za bradavice i navode da, ako ih koristite, to treba biti kratkoročno, tjedan do dva, kao privremena mjera u situacijama kada one djetetu mogu olakšati dojenje.
Dulja primjena šeširića, objasnili su, može dovesti do:
- slabijeg pražnjenja dojke i, posljednično, slabijeg rasta djeteta
- dodatnog oštećenja bradavica
- nedovoljne proizvodnje mlijeka
- učenja djeteta lošoj tehnici sisanja
AKO VAM ZATREBA, POTRAŽITE POMOĆ
Oštećenja na bradavicama najčešće su posljedica pogrešnog položaja i prihvata bradavice. U takvim situacijama najbolje se obratiti za pomoć partonažnoj sestri ili savjetnici za dojenje, a one su i najbolja adresa za informiranje o dojenju ako ste imali operaciju dojki.