Svakodnevne navike i situacije koje doživljavamo kao sitnice zapravo mogu stvoriti velike rupe u našem budžetu. Dobra vijest? Mnoge od tih rupa lako je zakrpati uz malo promišljenosti i nekoliko trikova.
Evo zbog kojih to pet navika trošimo više nego što bismo htjeli, naravno, uz savjete kako ih promijeniti.
Kava za van
Mirisu svježe kave iz omiljenog kafića ujutro je teško odoljeti, zar ne? Čak i ako potrošimo samo dva-tri eura na kavu za van, to je na mjesečnoj razini barem 60-90 eura. Problem je u tome što takvi mali iznosi izgledaju bezazleno dok ih ne zbrojimo.
Investirajte u kvalitetnu termosicu i skuhajte kavu kod kuće. Usto, možete eksperimentirati s različitim vrstama kave i dodataka, pa će vam domaća kava brzo postati omiljeni ritual. I još jedan bonus – uštedjet ćete vrijeme čekajući u redu.
Kupovanje hrane u hodu bez plana
Znate ono kad svratite u trgovinu nakon posla samo po nešto malo, a na kraju izađete s punom vrećicom i računom koji vas iznenadi? To se događa jer glad i impulzivnost diktiraju kupnju, a rezultat su nepotrebne grickalice, gotova jela i proizvodi na akciji koji vam ne trebaju.
Planirajte unaprijed. Izradite tjedni jelovnik i popis za kupovinu prije odlaska u trgovinu. Nikad ne idite gladni jer to vodi k impulzivnom punjenju košarice. Ako želite još jednu razinu kontrole, probajte kupovati online – tako možete pratiti iznos dok stavljate stvari u košaricu.
Pretplate koje ne koristimo
Streaming-servisi, aplikacije, digitalni časopisi, pa čak i teretane – sve to često zaboravimo, ali računi i dalje stižu.
Redovito pregledajte svoje pretplate i iskreno se zapitajte koristite li ih. Postoji i zgodan trik: mnoge platforme nude zamrzavanje pretplate, pa ih možete pauzirati bez otkazivanja. Ako neku uslugu koristite samo povremeno, platite je samo za mjesec u kojem vam stvarno treba.
Kupovanje stvari na akciji koje vam ne trebaju
Svi smo osjetili taj trenutak uzbuđenja kad vidimo sniženje od 50 posto, pa čak i ako nam ta stvar nije potrebna. Akcije su često marketinški trikovi osmišljeni kako bi nas natjerali da trošimo više, a ne manje.
Prije nego što nešto kupite zapitajte se: Bih li ovo kupio/la po punoj cijeni? Ako je odgovor ne, sniženje vas ne bi trebalo uvjeriti. Također, kupujte samo ono što vam stvarno treba i držite se popisa – bez iznimki.
Loša organizacija doma
Jeste li ikad kupili nešto samo da biste kasnije otkrili da već imate to isto kod kuće? Nered i loša organizacija često vode do duplikata i nepotrebne potrošnje – od baterija do kuhinjskih alata.
Uložite malo vremena u organizaciju doma. Kutije, etikete i jasno definirani prostori za stvari mogu učiniti čuda. Kad znate što imate i gdje se nalazi, izbjeći ćete dvostruku kupnju. Također, redovito pregledavajte zalihe kako biste znali što vam je pri kraju.
Pročitajte i deset lekcija o novcu kojima bismo trebali naučiti svoju djecu.