Hladniji dio godine rezerviran je za rolice s cimetom i buhtle. Pred nama je i blagdansko razdoblje, tijekom kojeg će mnogi na svom stolu poželjeti tradicionalnu orahnjaču ili makovnjaču. Svim tim slasticama zajedničko je to što se pripremaju od dizanog tijesta.
Iako na prvi pogled izrada dizanih tijesta može djelovati kao problem, zapravo je vrlo jednostavna. U nastavku vam donosimo najvažnije savjete uz koje će vam dizano tijesto svaki put ispasti savršeno.
1. Provjerite rok trajanja kvasca
Ključna stvar u pripremi dizanih tijesta je kvasac. Vodite računa o njegovu roku trajanja jer zbog korištenja starog ili pokvarenog kvasca mnogo toga može poći po zlu. Kada se svježi kvasac pokvari, na njemu ćete vidjeti tragove plijesni, a kvasac će mirisati kiselo. On i dalje može dignuti vaše tijesto, ali ostavit će vrlo neugodan miris i zato ipak izbjegavajte upotrebu takvog kvasca.
2. Aktivirajte kvasac
Ako koristite svježi kvasac, obavezno ga aktivirajte prije nego što ga stavite u brašno. U nekoliko žličica mlake vode ili mlijeka stavite malo šećera i brašna, ubacite smrvljeni kvasac i miješajte dok se sve ne poveže, a zatim ostavite da se diže 10-ak minuta. Tekućinu koju koristite za aktivaciju (mlijeko ili voda) uvijek odvojite od one količine namijenjene za pripremu tijesta po receptu, ne unosite dodatnu tekućinu mimo recepta.
Iako se instant kvasac u pravilu ne bi trebao aktivirati i samo ga možete ubaciti u brašno, mnogi slastičari i pekari smatraju da je ipak bolje i njega aktivirati prije upotrebe na isti način kao i svježi. Tako ćete i vidjeti je li vaš kvasac zdrav i dobar za upotrebu.
3. Toplo vs. hladno
Naše bake uvijek su nas plašile kako se tijesto neće dignuti ako je prostorija u kojoj ga radimo hladna. Međutim, hladnoća zapravo ne smeta dizanom tijestu. Dokazuje to i činjenica da se dizana tijesta za mnoge recepte odmaraju u hladnjaku i po nekoliko sati, ponekad i preko noći te bez problema narastu. Hladnoća može eventualno usporiti dizanje tijesta jer zdravom kvascu ništa neće stati na put, čak ni niske temperature.
4. Držite sol podalje od kvasca
Sol i kvasac se ne vole. Točnije, sol može spriječiti fermentaciju kvasca i tako prekinuti proces dizanja tijesta. Zato nikad sol ne stavljajte direktno na kvasac. U brašno prvo dobro umiješajte samo kvasac, zatim dodajte druge sastojke poput tekućine i(li) jaja i onda ubacite sol.
5. Premijesiti dignuto tijesto ili ne?
U mnogim receptima, primjerice za orahnjaču i makovnjaču, naći ćete uputu kako tijesto nakon dizanja i prije valjanja treba premijesiti. Ne, ne morate to činiti. Dapače, zašto biste iz tijesta maknuli sav zrak zbog kojeg ste ga, naposljetku, i dizali? Dignuto tijesto samo prebacite na površinu na kojoj ćete raditi daljnju obradu i razvaljajte ga bez miješenja.
U nastavku pronađite neke od najpopularnijih recepata s dizanim tijestom.