Jeste li se ikad zapitali na kojoj temperaturi treba prati donje rublje? Iako će mnogi pomisliti da se radi o temperaturi od 90 stupnjeva, stručnjaci kažu da to baš i nije tako, posebno u današnje vrijeme kad su materijalni nešto drukčiji nego u prošlosti.
Najbolji savjet je provjeriti upute na etiketi. Iako pranje na 90 stupnjeva sigurno ubija sve bakterije, u većini slučajeva nije potrebno donje rublje prati na tako visokim temperaturama.
Pranje na 60 stupnjeva dovoljno je kako bi se zaustavilo širenje bakterija, dok pranje na 40 stupnjeva osigurava svježinu i čistoću, ali neće eliminirati sve bakterije.
Iako pranje na visokim temperaturama može pomoći u uništavanju bakterija, treba biti oprezan jer to može skratiti životni vijek donjeg rublja.
Pranje na 90 stupnjeva može uništiti tkaninu i stvoriti rupice, a elastični dijelovi lako mogu popucati, stoga imajte na umu da na toj temperaturi perete isključivo pamučno bijelo rublje.
Ukupno {{TotalVotes}}
Najbolja praksa je pridržavati se uputa s etikete i birati temperaturu pranja prema vrsti tkanine.
Pranje na nižim temperaturama (40-60 stupnjeva) najčešće je dovoljno za svakodnevno održavanje higijene, uz izbjegavanje miješanja tamnih i svijetlih boja.
Primjerice, gaćice, bokserice i potkošulje koje su obojene, dovoljno je prati na temperaturi od 40 do 60 stupnjeva. Pamučno donje rublje bijele boje može se i iskuhavati, ali i u tom je slučaju zapravo dovoljna temperatura od 60 stupnjeva. Gaćice od čipke dovoljno je oprati na 40 stupnjeva, a ta je temperatura dovoljna i za pranje grudnjaka – ako se on uopće može prati u perilici, stoga provjerite etiketu.
Provjerite koja je najveća greška kod pranja rublja zbog koje rublje ima kraći vijek, a u nastavku pronađite još korisnih savjeta za pranje rublja.