Jedan od kraljeva cvijeća svakako je veličanstveni božur, predivan i raskošan, svakome u trenu izmami osmijeh na lice i često je prvi na redu kada biramo koji će cvijet krasiti naše vrtove i domove.
Gotovo niti jedan drugi miris ne dočarava energiju proljeća bolje od svježih cvjetova božura. Mnogima božuri mogu pobuditi sjećanja na igru u bakinom vrtu ili pak uživanje u romantičnom plesu na ljetnom vjenčanju.
U parfemima se često koriste ulja i ekstrakti božura koji daju svježu, umirujuću i okrepljujuću notu, sličnu laticama ruže ili gardeniji. Čak i izvan parfumerije, svježi cvjetovi božura cijenjeni su zbog svog nevjerojatno mekog i slatkog mirisa koji može brzo ispuniti sobu i začas nam podići raspoloženje.
No jeste li znali da ne mirišu svi božuri jednako? Zapravo, njihove jarke boje mogu čak i zavarati, navodeći vas da očekujete eksploziju mirisa, a onda vam ne daju apsolutno ništa.
Mirisi božura, naime, mogu varirati od snažno svježih do mekih i slatkih, a što su svjetliji, to je njihov miris u pravilu izraženiji.
Općenito govoreći, dvostruki bijelo-ružičasti, bijeli i ružičasti božuri uglavnom su mirisniji, dok crveni božuri i ostali tamniji jednobojni božuri imaju blaži miris ili ga gotovo uopće nemaju.
Najmirisniji bijeli božuri oni su sorte Festiva Maxima, Moonstone, White Frost i Duchesse de Nemours. Seashell, Cora Stubbs i Philomele ružičaste su sorte najjačeg mirisa.
Također, osim boje, na mirisni intenzitet božura utječu i temperatura i vlaga, ali i to koliko je cvijet star. Mirisniji će biti kada su okupani suncem, a kada se ono skloni, zajedno s njim ispari i određena količina eteričnih ulja s cvijeta pa je ostatak dana miris slabiji. Stariji će cvijet mirisati slabije.
Tamniji božuri obično će mirisati manje, ali, naravno, uvijek postoje iznimke. Jedna od njih je, primjerice, predivan crveni božur sorte Henry Bockstoce.