Na TikToku su sve popularniji videozapisi koji prikazuju peglanje kose dok je još mokra. U ovim primjerima kosa nakon peglanja izgleda besprijekorno ravno, glatko i sjajno, a u nekim se slučajevima koriste i ulja koja dodatno pridonose završnom sjaju.

Međutim, postavlja se pitanje: je li mokro peglanje zdravo za kosu ili je samo još jedan trend na društvenim mrežama s kratkotrajnim efektom, ali dugotrajnim posljedicama?

Mokro peglanje kose odnosi se na postupak stiliziranja kose peglom dok je ona još vlažna ili mokra. Na TikToku se često prikazuju savršeni rezultati koje korisnici postižu tom tehnikom, uz dodatak raznih ulja, koja, navodno, štite kosu i daju joj dodatni sjaj.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da mokro peglanje može izazvati ozbiljna oštećenja na kosi koja se ne mogu lako popraviti.

Peglanje kose dok je još vlažna može uzrokovati mnogo veća oštećenja nego uobičajeno peglanje. Kada je kosa mokra, toplina iz pegle stvara paru koja brzo izlazi iz vlasi, što može dovesti do pucanja kose. To nam je potvrdila i struka.

Frizerka Nikolina Perković upozorava na štetne posljedice te prakse:

Nisam nikako za tu metodu, to je zapravo šok za kosu jer ekspresno prelazi iz mokrog u suho ispeglano stanje i zato se stvara velika para. Kosa slabi i oštećuje se peglanjem na mokro, a boja brže blijedi. Ukratko, to vidim kao kratkotrajni trend, objasnila nam je.

Unatoč privlačnim rezultatima na videozapisima, dugotrajna oštećenja kose i ubrzano blijeđenje boje postaju cijena koju mnogi korisnici plaćaju nakon nekoliko mjeseci primjene te tehnike.

Stručnjaci se slažu da se zdrava i sjajna kosa može postići pomoću hranjivih ulja i bez štetnih postupaka te preporučuju klasične, provjerene tehnike stiliziranja koje čuvaju kosu i održavaju njezino zdravlje.

Provjerite koje još ulje pomaže kod gubitka kose nakon poroda

Jednostavno, učinkovito i besplatno: Trik koji sprječava ispucale vrhove

Ideja za šišanje: 12 fotografija zbog kojih vam francuski bob neće izlaziti iz glave