Toplinski val je na samome vrhuncu, stoga trebamo biti oprezni. Kad tijelo proizvede previše topline ili upije previše vrućine, može doći do ozbiljnih posljedica. Zato trebamo piti dovoljno vode i izbjegavati boravak na otvorenom za vrijeme najtoplijeg doba dana.
Postoje brojni trikovi i savjeti koji nam olakšavaju život na visokim temperaturama, a jedan od njih je stavljanje hladnog pritiska na određene točke na tijelu.
Ovaj trik brzo djeluje i spašava kad temperatura skoči na plus 40. Za stavljanje pritiska koristite led ili rashlađenu bocu vode i osjetit ćete olakšanje. Točke na koje trebate stavljati pritisak, odnosno nasloniti hladne predmete su:
- gležnjevi
- iza koljena
- zglobovi
- mjesto savijanja lakta
- vrat
- sljepoočnice
Zašto su te točke najbolja mjesta za brzo hlađenje?
Kada su u pitanju vrat i zglobovi, radi se o mjestima koja su pulsne točke, odnosno područja na kojima možete osjetiti puls jer su krve žile blizu površine kože. Budući da su tako blizu, kada ih stavite u kontakt s nečim hladnim baš zbog te blizine žila brže se spušta temperatura.
Međutim, vrat i zapešća nisu jedine pulsne točne na tijelu (iako su vjerojatno najučinkovitije). I druga spomenuta mjesta također spadaju u tu kategoriju i iz istog su razloga točke pritiska.
Koju ćete točku koristiti za rashlađivanje u određenom trenutku, ovisi o vašoj aktivnosti.
Koristite onu koja je najprikladnija u određenom trenutku.
Primjerice, ako vježbate, omotavanje vlažne trake oko zgloba, lakta ili vrata jednostavan je način da se rashladite.
Ako se samo "kuhate" na kauču, možete staviti pritisak na gležnjeve, koljena i druge spomenute točke. S obzirom na to da se ne krećete, možete primjerice umotati kockice leda u krpu.
Što se tiče vremena - neki preporučuju da se led na spomenute točke stavlja po minutu, ali dogovora u tom pitanju nema. Vi u svakom slučaju radite ono što vam se čini ugodno.
Također, pazite da pritisak koji stavljate ipak nije prehladan (led, kako je spomenuto, omotajte u ručnik ili krpu).
Naravno, imajte na umu da to nije konačno rješenje i stopostotni lijek za vrućinu, ali je dobrodošla pomoć.
Kako si još možemo pomoći?
Osim spomenutog trika, postoje još neki načini koji nam pomažu da preživimo toplinsku udar. Hidracija organizma jest najvažnija od njih, a valja podsjetiti da bismo trebali izbjegavati i boravak na suncu od 10 pa sve do 17 sati.
Još jedan koristan savjet jest i održavanje temperature tijela. Primjerice, korisno je pokraj kreveta staviti posudu s vodom u koju možete umočiti noge ako vas vrućina probudi tijekom noći. Više o tome možete pročitati OVDJE.
Izbjegavajte i direktne izvore topline, stoga nemojte paliti pećnicu ako baš ne morate, a možete koristiti i trik naših baka – kad je sunce jako, zatvorite prozore i spustite rolete, a preko noći otvorite prozore.
Provjerite koji su još trikovi za rashlađivanje tijekom toplinskog vala.