Izgleda da taj moj zamišljeni i metaforički seks s mobilnim uređajima ima morbidnu vezu sa stvarnošću - sve se manje seksamo i sve manje djece imamo otkad ne zurimo jedni u druge uživo nego preko ekrana. A pogotovo otkad smo dobili pametni telefon (zbog kojeg smo sve gluplji, ali to je već druga tema).
Dakle, kako piše Independent, stope rođene djece rapidno su pale upravo u razdoblju kad smo dobili brzi internet i iPhone. Nije novinarska patka, već rezultat dvaju istraživanja. Ok, u SAD-u, ali sve se to brzo prelilo na sav "napredan svijet", pa tako i u nas.
Jedinci u obitelji sve više su norma, a sve manje iznimka. Oni koji ne žele djecu također su sve brojniji. Teško je ljudima brinuti i o bateriji da ostane puna, pa gdje će onda brinuti o djeci, sarkastična sam nekad iako apsolutno podržavam odluku da se nemaju djeca pod obavezno.
I ovako je nesretne i zanemarene djece previše, tako da je svjesna odluka da netko neće biti roditelj puno odgovornija od rađanja 3-4 djece ako nemaš vremena ili novca skrbiti o njima. No opet ja zabrazdila u drugu temu...vratimo se mobitelima i ne-djeci.
Telefoni su krivi za sve
Istraživanja u SAD-u su pokazala kako je stopa fertiliteta pala od 2007. godine za čak 22 posto. Alarmantno. Da.
Telefoni su krivci za svašta zadnjih desetljeća: od toga da nam je koncentracija užasna, da se držimo pogrbljeno, da smo sve usamljeniji, depresivniji i nervozniji, a eto sad i za pad broja rođene djece.
Stopa fertiliteta je doslovce pala za 22% u samo četiri godine od launcha prvog iPhonea. I to najviše kod mladih starih između 15 i 24 godine.
Kad su djeca dobila mobitele, prestali su izlaziti toliko, a povećala se konzumacija pornografije, uz sve manje izlazaka na spojeve i trudnoće.
I u Velikoj Britaniji je statistika porazna. Čak 35% ljudi u istraživanju kojeg je radila YouGov reklo je da se manje romantično ljubi negi prije per godina. Njih 19% nije u godinu dana nikog tako poljubilo.
Broj tinejdžerskih trudnića drastično je pao u čak 128 zemalja od pojave iPhonea, pokazalo je istražjvanje kojeg su radili profesor ekonomije Hernan Moscoso Boedo i doktorant Nathan Hudson koji je analizirao podatke Svjetske banke. Ok, ovo je čak dobra vijest jer tinejdẓ̌erske trudnoće nisu baš nešto za što treba navijati.
Ali pad od 20 i više posto općeg pada fertiliteta je baš podataka nad kojim se valja zamisliti.
Mobiteli su jako smanjili kontakte i druženja
Kako god valja napomenuti kako sva istraživanja treba uzeti sa zrnom soli. Iako ukazuju na mobitele kao krivce smanjenog fertiliteta, ipak ne treba zanemariti ekonomsko stanje i neke druge faktora. No kako se kaže, ako izgleda kao patka, glasa se kao patka, možda se ne treba igrati pogađanja.
Jedno je sigurno: svi smo mi smanjili kontakte uživo otkad imamo mobitele. Čak i ovi koji će na Facebooku u komentarima govoriti kako to nije istina. A doslovno su na Facebooku, ne u priči s nekim uživo.