Tekoma, znanstvenog naziva Campsis radicans, poznata je po svojim raskošnim narančastim cvjetovima koji u ljetnim mjesecima svaki vrt pretvaraju u pravi mali raj.
Ova penjačica rodom je iz Sjeverne Amerike, ali se odlično udomaćila i diljem Europe pa u našim krajevima raste sve do 20 metara visine.
Idealna je za prekrivanje ograda, ulaza i zidova, a njezini upečatljivi trubasti cvjetovi mnogima su najzanimljiviji dio ljetnog vrta. I ne samo posjetiteljima – već i pčelama kojima tekoma poklanja puno nektara i propolisa.
Tekoma (Foto: Shutterstock)
U nastavku možete pronaći nekoliko savjeta kako da tekoma uspije u vašem vrtu.
- Ako u svome vrtu želite posaditi tekomu, treba znati da ona obožava sunce. Ovu biljku je najbolje posaditi kad su temperature umjerene, stoga je proljeće idealno vrijeme za sadnju.
- Počinje cvjetati u lipnju, a svoju raskoš pokazuje sve do rujna, odnosno sve dok je kupaju zrake sunca.
- Skromna ljepotica podosta je otporna pa će preživjeti u sušu, ali ljeti je ipak treba redovito zalijevati.
- Ovisno o vrsti (američka, kineska, križana) tekoma je više ili manje otporna. Primjerice, križana tekoma može izdržati čak i kad temperatura padne 15 stupnjeva ispod nule.
- Osim adekvatnog zalijevanja, tekomi treba pripremiti i dobar potporanj – jer se radi o penjačici koja se za zid pričvršćuje zračnim korijenjem. Neki je posade uz osušeno stablo koje joj tada služi kao potporanj, piše portal botanickivrh.hr.
- Najbolje uspijeva u kombinaciji sunčanog i sjenovitog područja, tako da joj je sunce gore, a sjena dolje.
- Nikako se ne bi smjela uplitati u ogradu, jer će deblo tekome potpuno zarasti oko ograde što šteti i njoj i ogradi, ističu na stranici Botanički vrh.
Tekoma (Foto: Shutterstock)
Ako ste ljubitelji penjačica, pročitajte i savjete za uzgoj glicinije.
Kad se priroda zaigra: 15 najljepših cvjetova na svijetu +11 Ružičnjak kao iz bajke: Četiri savjeta kako na balkonu stvoriti carstvo ruža +1