Što je kortizol i zašto je važan?
Kortizol je, uz adrenalin, osnovni hormon stresa. S obzirom da je život u današnjem svijetu povezan sa sve više situacija u kojima se osjećamo ugroženi što pokreće reakciju stresa, to bi bio donekle objašnjiv razlog pojačanog interesa za ovaj hormon, objašnjava nam dr. Jozo Jelčić zašto se o ovome hormonu sve više govori u javnom prostoru.
Kortizol je hormon kore nadbubrežnih žlijezda, koji ima brojne funkcije u organizmu.
Sudjeluje u metaboličkim procesima, održavanju homeostaze elektrolita, regulaciji imuniteta, utječe na emocije i psihičko stanje, zgrušavanje krvi, metabolizam kosti, krvni tlak i drugo.
Radi se o hormonu koji ima vitalan značaj i bez kojeg je život ugrožen, nastavlja dr. Jelčić.
Kako stres utječe na kortizol?
U suvremenom načinu života često smo izloženi situacijama koje izazivaju stres. To aktivira lučenje kortizola, što može rezultirati osjećajem umora, iscrpljenosti i lošim psihičkim stanjem.
Učestale i prolongirane reakcije na stres mogu negativno utjecati na zdravlje, uzrokujući slabljenje kognitivnih funkcija, depresiju, smanjeni imunitet, pa čak i povećan rizik za razvoj kardiovaskularnih i malignih bolesti, objašnjava liječnik.
Osim stresa, na povišene razine kortizola utječu depresija, debljina i alkoholizam, dok je organski uzrok poput tumora hipofize ili nadbubrežne žlijezde rijetkost.
Kako smanjiti razinu kortizola?
Prema dr. Jelčiću, ključni korak je otkloniti uzrok povišenog kortizola kako bismo smanjili razinu kortizola.
Ako je uzrok tumor, liječenje je operativno. Međutim, u većini slučajeva, poput stresa ili nezdravog načina života, potrebno je usmjeriti se na promjene u svakodnevnim navikama, ističe dr. Jelčić.
Kad se obratiti stručnjaku?
Samostalno dijagnosticiranje i liječenje uz pomoć savjeta s interneta nikako nije preporučljivo. Ako netko sumnja na povišenu razinu kortizola, svakako se treba javiti iskusnom endokrinologu radi adekvatne dijagnostike i liječenja, zaključio je doktor Jozo Jelčić iz Specijalističke ordinacije za endokrinologiju prim. dr. sc. Jozo Jelčić.
Kortizol je esencijalan hormon, ali njegova dugotrajno povišena razina može imati ozbiljne posljedice po zdravlje. Stoga, ako osjećate simptome poput kroničnog umora, nesanice ili promjena u tjelesnoj težini, ne odgađajte posjet liječniku.
Kortizol nije samo hormon stresa, on je ključan za mnoge funkcije organizma. No, kako biste ga držali pod kontrolom, potrebno je voditi brigu o svom zdravlju i usvajanju zdravih navika.
U slučaju sumnje na poremećaj, obratite se stručnjaku kako biste dobili personaliziranu i ispravnu terapiju.
Provjerite koja su to tri ključna koraka u održavanju hormonalne ravnoteže, a provjerite i koje to hormonalne neravnoteže otežavaju mršavljenje.