1. Koja bi kontracepcija bila najbolja za mene?
Ovisno o tome što pacijentici treba, samo zaštita ili ima problema i s kožom, odnosno aknama, obilnim i bolnim menstruacijama, je li rađala ili ne, kakav ima ciklus. Kod spominjanja hormonske kontracepcije, prva pomisao najčešće su kontracepcijske pilule, međutim postoje razne metode kontracepcije.
Postoje prirodne, mehaničke, kemijske, hormonske metode kontracepcije, intrauterina kontracepcija i trajne metode. Svaka metoda ima svoje prednosti i mane, a na svakome je da odabere koja metoda je najbolja, sukladno savjetu liječnika i s obzirom na životni stil.
2. Smijem li staviti spiralu iako nisam rađala?
Spirala se smije staviti i ako žena nije rađala, jedini uvjet jest potpuno uredan nalaz PAPA testa ne stariji od šest mjeseci. Ovisno o kliničkom nalazu i anamnezi, liječnik će propisati hormonsku kontracepciju koja najbolje odgovara vašem zdravstvenom stanju i željama koje imate.
3. Trebam li raditi kakve pretrage prije propisivanja hormonske kontracepcije?
Prije propisivanja hormonske terapije žena mora imati uredan ginekološki nalaz (PAPA i UZV) te uredne laboratorijske nalaze: jetrene probe, PV, fibrinogen, kolestreol, trigliceridi. Također mora imati uredan BMI i ne visok tlak te neopterećenu anamnezu s dubokom venskom trombozom.
4. Smeta li što sam pušač ako uzimam hormonsku kontracepciju?
Svakako je savjet da se prestane pušiti tijekom uzimanja hormonske kontracepije.
5. Je li potrebno "čišćenje" od kontracepcije ukoliko želim zatrudnjeti?
Kontracepcija je danas nisko dozirana i pacijentica odmah nakon prekida može raditi na trudnoći bez bojazni za plod. Većina žena ima ovulaciju dva tjedna nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula. S obzirom da hormoni iz pilula ne ostaju u vašem organizmu, vaš prirodni ciklus će se jako brzo ponovo uspostaviti i moći ćete zanijeti, kaže dr. Tihana Mazalin, ravnateljica Poliklinike Mazalin.