Debljanje je prirodni dio starenja. Već u perimenopauzi, koja je prijelazna faza prije same menopauze, žene se mogu početi ubrzano debljati.
Posljedica je ta da mnoge žene već na samom startu menopauze imaju prekomjernu težinu.
Na nakupljanje masnog tkiva na trbuhu i gubitak mišićne mase utječe promjena sastava tijela tijekom (peri)menopauze.
Naime, (peri)menopauza je životni period u kojem dolazi do smanjenja ili prestanka lučenja ženskih spolnih hormona, posebice estrogena koji ima važnu ulogu u našem tijelu, piše Kreni zdravo. Između ostalog on služi za održavanje tjelesne težine, a kako nestaje estrogen i metabolizam se usporava.
Istovremeno, s povećanjem količine masnog tkiva može doći do povećanja rizika od metaboličkih i kardiovaskularnih bolesti.
Koliko se žene udebljaju tijekom menopauze?
Healthline piše kako su istraživanja pokazala da žene u prosjeku dobivaju 0,45 kilograma godišnje tijekom prijelaza u menopauzu, iako to može značajno varirati. Neka istraživanja sugeriraju da je prosječno povećanje težine u prijelaznoj fazi 10 kilograma.
Naglašavaju kako ljudi različite rase ili etničke pripadnosti mogu imati različite promjene u sastavu tijela tijekom menopauze.
Može li se spriječiti debljanje u (peri)menopauzi?
Odgovor je - moguće je. Najbolje bi naravno bilo brinuti o svom zdravlju i prehrani tijekom cijelog života. Na taj način spreminije dočekamo izazovno razdoblje.
No, za promjene koje su dobre za naše zdravlje nikad nije kasno. Naravno, imajte na umu da sprječavanje debljanja ili gubitak težine tijekom menopauze mogu biti izazov. Nije jednostavno upravljati sa svim promjenama kroz koje tijelo prolazi. Zato budite strpljivi i blagi prema sebi.
U nastavku izdvajamo što možete učiniti kako biste smanjili nakupljanje kilograma:
- Zdravo i raznovrsno se hranite.
Znamo da promjena životnih navika nikad nije jednostavna, ali ako budete odlučni - moguća je.
- U život ubacite tjelesnu aktivnost.
Stručnjaci preporučuju 150 do 300 minuta ativnosti umjerenog intenziteta tjedno ili 75 do 150 minuta intenzivne aktivnosti u istom periodu. Također, preporuka je da barem dva puta tjedno odradite trening snage.
- Ako je potrebno, uzimajte dodatke prehrani i hormonsku terapiju.
U razgovoru sa stručnom osobom provjerite jeste li kandidat za nešto od navedenog kako biste si olakšali ovo putovanje.
Ako vam treba pomoć oko prehrane, portal Kreni zdravo izdvojio prehrambene smjernice u menopauzi.
U nastavku donosimo još članaka koji mogu biti korisna pomoć u održavanju tjelesne težine.