Važno je osvijestiti važnost pravilnog držanja kao dio svakodnevne brige o zdravlju i uspraviti se odmah jer je dugotrajno loše držanje itekako povezano s brojnim drugim tegobama koje osjećamo, a da to ni ne znamo.
Stalna pogrbljenost nosi sa sobom brojne posljedice, a evo kojih je to pet neugodnih simptoma i boljki koje osjećamo vrlo vjerojatno povezano s time što stalno hodamo uokolo kao da nosimo deset kilograma tereta na leđima, a jednako tako i sjedimo.
Problemi s probavom
Mnogi nisu svjesni da loše držanje može znatno utjecati na probavni sustav. Kada se tijelo pogrbi, smanjuje se prostor u trbušnoj šupljini, što može uzrokovati pritisak na probavne organe. Time se usporava probava, što može dovesti do nelagode, nadutosti i čak do kroničnih problema poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS). Također, pogrbljeno sjedenje može izazvati refluks kiseline i osjećaj žgaravice, osobito nakon obroka.
Utjecaj na disanje i kapacitet pluća
Naše držanje izravno utječe na dišni sustav, iako to možda ne zvuči očito na prvi pogled. Pogrbljeno držanje komprimira prsa, smanjuje prostor za pluća i onemogućava puni kapacitet disanja. Time tijelo prima manje kisika, što može izazvati osjećaj umora, smanjenu koncentraciju i pad energije tijekom dana.
Osim toga, manje kisika u tijelu negativno utječe na rad mozga i drugih organa jer kisik ima ključnu ulogu u njihovu pravilnom funkcioniranju.
Kronične glavobolje i napetost u vratu
Kada je glava nagnuta naprijed ili su ramena povijena prema dolje, mišići vrata i gornjeg dijela leđa rade više nego što bi trebali kako bi podržali težinu glave. Zbog konstantne napetosti u tim mišićima često se javljaju glavobolje i migrene, koje mogu postati kronične. Napeti mišići također smanjuju cirkulaciju krvi u području vrata, što dodatno može pogoršati glavobolje i izazvati osjećaj umora.
Utjecaj na raspoloženje i mentalno zdravlje
Iznenađujuće je koliko držanje može utjecati na naše emocionalno stanje i mentalno zdravlje. Istraživanja pokazuju da pogrbljeno držanje može pojačati osjećaj stresa, depresije i anksioznosti. Kada stojimo ili sjedimo uspravno, tijelo prirodno mozgu šalje signale povezane s boljim raspoloženjem i samopouzdanjem.
Pogrbljeno držanje, s druge strane, može izazvati osjećaj nesigurnosti i tuge, što može biti dodatno pojačano u stresnim situacijama.
Utjecaj na zglobove i mišiće cijelog tijela
Kada smo pogrbljeni, tijelo nije u prirodnoj ravnoteži, što dovodi do neravnomjernog opterećenja na mišiće, ligamente i zglobove. S vremenom to može uzrokovati bol u donjem dijelu leđa, koljenima, kukovima i čak gležnjevima jer svaki dio tijela pokušava kompenzirati nepravilnosti.