Pileće nogice baš su zapostavljena namirnica, ali diljem svijeta one su zapravo prava delicija. Iako kod nas nisu tako popularne, odlična su baza za zdrave, ukusne i hranjive juhe koje griju dušu i tijelo i čuvaju naše zdravlje.

Pileće nogice sastoje se od kože i tetiva, a njihovim dugim iskuhavanjem nastaje želatinasta juha ili pak temeljac, koji može poslužiti za oplemenjivanje raznih jela, kao što su variva, rižota i umaci.

Kad kuhamo pileću juhu, obično biramo kosti i neke druge dijelove pileta, ali manje je poznato da esencija okusa zapravo stanuje u pilećim nogicama.

Zašto su dobre pileće nogice?

Osim toga, poznate su po velikom udjelu kolagena, proteina koji pomaže u održavanju strukture kože, kostiju, zglobova i vezivnog tkiva.

Konzumacija hrane bogate kolagenom može poboljšati zdravlje zglobova i elastičnost kože.

Bez obzira na to volite li jesti pileće nogice, uvijek možete pripremiti bogatu juhu koja tako dobro paše u hladnijim danima. U nastavku možete pronaći recept.

Juha od pilećih nogica – sastojci:

  • 1 kg pilećih nogica
  • 2 litre vode
  • povrće po želji (mrkva, korijen celera, peršin, luk, češnjak, kelj…)
  • sol, papar, mješavina začina
  • domaći rezanci (ili neka druga tjestenina koju ćete zakuhati u juhu)

Juha od pilećih nogica - priprema:

  1. Pileće nogice dobro očistite i odrežite nokte pa očistite i povrće.
  2. U duboki lonac s hladnom vodom stavite nogice, povrće i začine.
  3. Prvo kuhajte na jakoj vatri – sve dok voda ne zakuha.
  4. U međuvremenu će se napraviti pjena, koju trebate ukloniti ako želite bistru juhu.
  5. Nakon što je voda zakuhala, smanjite vatru (neka vatra tek tinja) pa poklopite kako voda ne bi isparila.
  6. Kuhajte poklopljeno, na laganoj vatri, oko tri sata.
  7. Nakon tri sata procijedite juhu pa ukuhajte rezance, knedle, trgance ili neki drugi dodatak. Povrće narežite pa vratite u juhu ili ga poslužite kao prilog. 
  8. Dodatno začinite po želji.

Savjet: Nemojte ukuhati tjesteninu u cijelu količinu juhe, već želatinastu smjesu možete spremiti u kalup za led, staviti u zamrzivač pa, po potrebi, dodavati drugim jelima.

Juhu u koju niste zakuhali tjesteninu možete spremiti i u staklenu bocu i tako čuvati nekoliko dana u hladnjaku pa zakuhati tjesteninu po potrebi.

Provjerite i naš recept za juhu od kostiju, a u nastavku možete pronaći još ukusnih recepata za juhe koje krijepe.

Ako vam je ostala još koja tikvica, napravite ovu kremastu juhu Jednostavni i brzi recept za kremastu juhu od gljiva, savršenu za zimski ručak Ova ukusna juha od zelenog povrća umirit će vašu probavu, ali i cijeli organizam Juha koja pomaže kod anemije i mršavljenja

Dobar tek!