1. Nedovoljno često mijenjanje tampona ili uloška
Što dulje nosite tampon ili uložak, to više bakterija raste. Na taj način stvarate pogodno okruženje za bakterije poput zlatnog stafilokoka koji uzrokuje sindrom toksičnog šoka. Preporučljivo je da se uložak i tampon mijenjaju svakih četiri do osam sati.
2. Korištenje mirisnih proizvoda
Nitko ne želi neugodno mirisati, no korištenje proizvoda koji u sebi sadrže umjetne mirise nije dobra ideja tijekom menstruacije. Takvi proizvodi mogu iritirati tijelo, dovesti do bakterijskih i gljivičnih infekcija te su puni sintetičkih kemikalija poput ftalata i parabena. Stoga je najbolje da uloške, tampone i kupke s umjetnim mirisima za vrijeme menstruacije izbjegavate.
3. Nedovoljno sna
Teško je naspavati se uz grčeve, nemir i nesanicu koju izazivaju hormoni, no kvalitetan san od sedam do devet sati dnevno najpotrebniji je upravo onda kada imate menstruaciju. Manjak sna na tijelo djeluje stresno i upalno te može poremetiti razinu hormona i vaše raspoloženje. No dok spavate, vaše tijelo ima vremena podići imunološki sustav i oporaviti se.
4. Izbjegavanje tjelovježbe
Osim što je odličan način da se riješite stresa i iznojite toksine, vježbanje također pomaže pri ublažavanju grčeva i poboljšanju kvalitete sna. Čak i kada imate menstruaciju, preporučuje se svaki dan vježbati najmanje 30 minuta.
Jednostavne aktivnosti poput hodanja, vožnje biciklom ili plivanja pomažu smanjiti intenzitet menstrualnih grčeva.
5. Ispijanje kave
Manjak sna, umor i glavobolja možda se čine kao odlični razlozi da si natočite šalicu kave ili čaja, no kofein može dovesti do dehidracije te simptome poput glavobolje učiniti još gorima. Smanjenje unosa kofeina tijekom menstruacije pomoći će vam ublažiti napetost, nesanicu i tjeskobu.
Ako nekoliko dana prije početka menstruacije osjećate bol u grudima, pokušajte izbjegavati kofein koliko je to moguće.