Znaš ono kada kažu da na prste jedne ruke mogu nabrojiti nešto? Više mi ni ruka ne treba za stare prijateljice, dva prsta su dovoljna, kaže mi kolegica, majka dvoje djece.
Ivana je, kao i mnogi drugi roditelji, ostala bez većine svojih dotadašnjih prijateljica u trenutku kad je prvi put postala majka, a probrani prijateljski krug dodatno se smanjio kad je došlo drugo dijete.
Prijateljice koje su nestale nisu bile majke i vodile su drugačiji život. Njihova svakodnevica bila je potpuno različita. U njoj nije bilo pelena, bočica, grčeva, osipa, mastitisa, izbijanja zubića, neprospavanih noći, prenatrpanih dana i svih ostalih blagodati roditeljstva.
Fundamentalna promjena svih prioriteta
Koliko god se oni koji nisu roditelji trude shvatiti kroz što roditelji zapravo prolaze, to je jednostavno nemoguće. Ne možeš se poistovjetiti s nečim toliko intenzivnim, s fundamentalnom promjenom svih prioriteta i činjenicom da je tvoj život sada podređen novom životu koji si stvorio.
Možeš samo imati veliku količinu razumijevanja i potpore, a upravo je toga nedostajalo Ivani: Stvarno nisam očekivala da svi sad trče oko mene stalno i da sve bude podređeno činjenici da ja odjednom imam dijete, ali imala sam dojam da neke prijateljice ne razumiju koliko mi je teško. One su nastavile živjeti svoj život istim tempom, a nisu uzele u obzir da je moj tempo sada drugačiji. Bio je jedan period kad je moja beba imala otprilike četiri mjeseca i one bi stalno uletavale s porukama da se nađemo taj dan na cugi, a ja u jednoj ruci držim dijete koje dojim dok s drugom vadim van petu turu veša iz mašine.
Neplanirane cuge su za mene bile prošlost. Što je najbolje, osjećala sam krivnju svaki put kad bih odbila poziv, a istovremeno sam bila tužna zbog toga što nisu izrazile želju da one dođu kod mene na kavu. Pretpostavljam da su se plašile da ću ja konstantno pričati o djetetu, a ja sam samo htjela slušati kako one žive.
Spontanost je rezervirana za ljude bez obveza
Prijateljstva se nepovratno mijenjaju s dolaskom djeteta, ali uz malo truda s obje strane, one roditeljske i neroditeljske, mijenjaju se nabolje. Činjenica je da se osobe bez djece više prilagođavaju što je razumljivo, pogotovo u ranim danima roditeljstva.
Spontanost je rezervirana za ljude bez obveza i zato ne možemo očekivati da će netko ostaviti svoje dijete na naš mig. Budite spremni i na otkazivanja jer kod roditelja stvarno nema garancije da će izaći iz kuće onda kada ste se dogovorili. Svako malo neki norovirus stane na put vašim planovima i to je u redu, to je život.
U redu je i očekivati da će prijatelji roditelji imati razumijevanja za vas, a to je često dio na kojem se pojave prve pukotine u odnosu. Od tolike brige i posvećenosti djetetu, roditelji svoje prijatelje često zaborave pitati ono jednostavno i svakodnevno, ali važno pitanje: A kako si ti? Zaborave ih saslušati i ohrabriti, pokazati neki osnovni interes za to što se događa u njihovu životu. Povlačenje neroditeljske strane iz takvog odnosa ne bih ih trebalo iznenaditi.
Studija koju je 2017. objavio Demographic Research, analizirala je kako djeca utječu na razne osobne odnose roditelja, uključujući i prijateljstva. Istraživači su zaključili da snaga i kvaliteta prijateljstava obično pada kada ljudi postanu roditelji i da se najveća degradacija u kvaliteti prijateljskog odnosa dogodi oko djetetove treće godine, u vrijeme kada djeca najviše trebaju vrijeme i energiju svojih roditelja.
Razdor prijateljstva nije dramatičan prekid nego polagani tektonski pomak koji nijedna strana ne primjećuje isprva, pogotovo ne roditelji. Često započinje kao apstraktni strah od nepoznatih uzroka promjene (bebe i roditelja u nastajanju) te zajedničke spoznaje da se dva života, koja su uglavnom išla istim putem, razilaze, piše New York Magazine.
U trenutku kada jedna strana zaboravlja svoj stari život, druga strana nastavlja ga živjeti. To je trenutak u kojem moramo naučiti kako se prilagođavati jedni drugima.
Ima mama koje samo žele da ih hitno izvedete na neko lijepo mjesto, maknete od djeteta i ustaljene svakodnevice. Ima i mama koje žarko žele da provodite vrijeme s njihovim djetetom jer i tome služe najbolji prijatelji koji su važan dio vašeg života.
Ima prijateljica koje zahtijevaju da im svaki dan zatrpate mobitel fotografijama i videima djeteta. Ima i onih koje će preživjeti bez eksplicitnih detalja o probavi vašeg sunca.
Osluškivanje međusobnih potreba ključ je preživljavanja odnosa u ovim okolnostima koje, ako im damo priliku, samo nadograđuju i učvršćuju naša prijateljstva.