Zlatni kipić za režiju prva je dobila Amerikanka Kathryn Bigelow za "Narednika Jamesa" 2010. godine, Kineskinja Chloe Zhao Oscara je primila za "Nomadland" 2021., a Novozelanđanki Jane Campion ista čast pripala je godinu dana kasnije za režiju drame "Moć psa".
Tek šačica žena bila je nominirala u redateljskoj kategoriji kroz povijest Oscara poput Line Wertmüller, Sofije Coppola, Grete Gerwig te Emerald Fennell. Zvjezdanom društvu ove se godine pridružila i osma dama – Justine Triet.
Redateljica "Anatomije pada" jedina je Francuskinja u povijesti nominirana za Oscara za najbolju režiju.
Tko je Justine Triet?
Justine Triet rodila se 17. lipnja 1978. godine u Fecampu u Normandiji kao jedno od troje djece. Djetinjstvo je, pak, provela u Parizu – u budističkoj zajednici.
Bilo je to vrlo neobično odrastanje, ali i obogaćujuće, priznala je u razgovoru s Guardianom.
Zarana je znala da se želi baviti umjetnošću – iako je prvotno mislila da će biti slikarica završivši prestižno sveučilište Beaux-Arts de Paris, na kraju se zaljubila u film. Točnije u dokumentarne filmove Fredericka Wisemana, Jeana Roucha i Shirley Clarke.
Sama je počela učiti o filmskoj umjetnosti, ali i montaži, te sanjati o snimanju uradaka prožetih građanskim aktivizmom.
Justine Triet (Foto: Profimedia)
Redateljsku karijeru započela je kratkim dokumentarnim filmom "Sur place" koji je sniman tijekom studentskih protesta 2006. godine i Solferinom koji je progovorio o predsjedničkim izborima u Francuskoj 2007.
Prvi dugometražni film koji je režirala – komična drama "Age of Panic" – donijela joj je nominaciju za francuskog Oscara, odnosno nagradu Cesar u kategoriji najboljeg debitantskog ostvarenja 2014. godine.
Napisala je scenarij i režirala romantičnu komediju "U krevetu s Viktorijom" 2016. godine, kao i dramu "Sibyl" 2019. godine koje su dobile izvrsne kritike publike i kritike. Ipak, najveće hvalu donijela joj je "Anatomija pada".
Prizor iz filma Anatomija pada (Foto: Profimedia)
Anatomija pada
"Anatomija pada" prati njemačku spisateljicu Sandru koja živi povučenim životom s mužem Samuelom i sinom u francuskim Alpama. Kada Samuela pronađu mrtvog u snijegu ispred kuće, ona postaje glavna osumnjičena. Suđenje koje će potom uslijediti, secirat će njihov život i brak na neočekivani način.
Ova sudska drama s elementima psihološkog trilera odlično je prihvaćena u Francuskoj i svijetu. Ne samo da je film postao kino-hit, već je donio Justine Triet mnoštvo međunarodnih priznanja i nagrada – od Zlatnog globusa i BAFTA-e za najbolji scenarij do Zlatne palme za najbolji film na Filmskom festivalu u Cannesu.
Zlatna palma u Cannesu sa sobom je povukla i dosta negativnog publiciteta. Baš kao i njezina protagonistica u Anatomiji pada, i sama se našla na meti kritičara kada je javno iznijela svoj stav.
U svojem govoru zahvale podržala je prosvjede protiv Macronovog režima te se drznula kritizirati francusku vladu zbog komercijalizacije kulture koja ugrožava nacionalnu kinematografiju.
Jane Fonda uručila je Justine Triet Zlatnu palmu za Anatomiju pada u Cannesu prošle godine (Foto: Profimedia)
Pet nominacija za nagradu Oscar
Svojim govorom tijekom preuzimanje nagrade u Cannesu razbjesnila je neke političke figure, a mnogi vjeruju da je tako sabotirala vlastite šanse da "Anatomija pada" postane francuski kandidat za Oscare u kategoriji najboljeg međunarodnog filma.
Američka Akademija znanosti i umjetnosti ipak nije zaobišla Trietin film. Štoviše, otišla je korak dalje i nominirala ga je u pet kategorija – za najbolji film, najbolju režiju, najbolji originalni scenarij, najbolju glavnu glumicu, i najbolju montažu.
Scenarij za "Anatomiju pada" je napisala sa svojim dugogodišnjim partnerom Arthurom Haririijem s kojim ima i dvoje djece. Iako nije poznato previše detalja o njihovom odnosu, s Arthurom često poslovno surađuje, o čemu će reći:
Ne raspravljamo o privatnim stvarima kada radimo zajedno. To je neki drugi dio naših života. On je moj poslovni partner. Stimulirajuće je raditi zajedno. Čak i kada pišemo zajedno ne vidim ga kao scenarista – on je redatelj koji zna što želi. Nekad se ne slažemo, ali to projekt čini zanimljivijim.
Justine Triet i njezin partner Arthur Harari (Foto: Profimedia)
Nevjerojatna priča Diane Nyad dokazuje da nikad nisi prestar za ostvarivanje snova +4