1. Sastojci za kekse uglavnom trebaju biti sobne temperature – na taj se način svi sastojci bolje sjedine.
2. Uvijek dodajte prstohvat soli – sol ističe druge okuse.
3. Brašno koje koristite može biti oštro ili glatko, integralno ili bijelo – pazite samo pri uporabi brašna bez glutena (kukuruzno, bučino, heljdino itd.). U tom slučaju dobro je dodati i obično bijelo pšenično brašno, čiji će gluten povezati smjesu i dopustiti keksima da se dignu.
4. Prašak za pecivo ili soda bikarbona? Možete koristiti i i jedno i drugo – imajte na umu da soda može uzrokovati nešto tamniju boju kod pečenih keksića, a ako želite zamijeniti sodu praškom za pecivo, stavite dvostruko više praška nego sode.
5. Smjesu za keksiće nemojte predugo mijesiti da vam keksi ne bi bili žilavi i tvrdi, cilj su nam mekani i prhki keksići koji se tope u ustima.
6. U osnovno tijesto možete dodavati nasjeckanu čokoladu, suho voće, ribanu koricu limuna ili naranče i razne začine, igrajte se i upoznavajte okuse.
7. Gotovo tijesto uvijek ostavite da odstoji u frižideru, može i preko noći – na taj će se način gluten iz brašna odmoriti i keksići će biti mekši i prhkiji.
8. Kekse uvijek stavljajte u unaprijed zagrijanu pećnicu – ako je uključite tek kada tepsiju s keksima stavite u pećnicu, pečenje će biti mnogo duže, a keksi manje prhki jer im odmah treba visoka temperatura da se dignu i postanu fini, prhki.
9. Kekse je najbolje peći toliko da su im rubovi samo blago zlatne boje, čak i ako je sredina još meka – u suprotnom se može dogoditi da postanu pretvrdi, presuhi i neukusni.
10. Pečene kekse ostavite da se barem djelomično ohlade na ravnoj površini – tek pečeni keksi izuzetno su krhki i lako pucaju.
Ako ste u potrazi za najboljim prhkim keksima, inspirirajte se ovim receptima:
Dobar tek!