Na festivalu ljepote Beautfest by Zadovoljna.hr ženama smo dali priliku da se posvete sebi i nauče sve o preparativnoj kozmetici, njezi kože i kose te neinvazivnim tretmanima pomlađivanja, a naše posjetiteljice imale su priliku slušati i zanimljive panele.
Jedna od tema bila je i menopauza o kojoj se tako malo govori.
Panel pod nazivom (Peri)menopauza bez filtera: Sve što niste znali, a morate čuti posvećen je osvještavanju i razumijevanju izazova s kojima se susreću žene tijekom perimenopauze i menopauze.
Svoja iskustva podijelile su direktorica marketinga, PR-a i korporativnih komunikacija Nove TV Ivana Galić Baksa, glumica Lana Barić i prof. dr. sc. Marina Šprem Goldštajn, predsjednica Hrvatskog društva za menopauzu, dok je panel moderirala Edina Pršić Babić.
Panel je to koji su naše gošće opisale kao jedan od najemotivnijih, a što su nam sve rekle naše panelistice, možete provjeriti u nastavku. Prije svega, dobili smo odgovor na pitanje:
Koja je razlika između perimenopauze i menopauze?
Menopauza je sve veći dio naših života. Danas znamo da je očekivano trajanje života žene sve dulje i da ćemo gotovo 50 posto naših života provesti u tom, hormonski nepovoljnom, razdoblju, započela je prof. dr. sc. Marina Šprem Goldštajn i objasnila nam što je zapravo menopauza.
Menopauza je zadnja menstruacija u životu žene.
Mi često kažemo da je gospođa u menopauzi, ali ono na što mislimo jest da je ona u perimenopauzi. To je jedno važno, prijelazno razdoblje koje počinje do 10. godine prije te zadnje menstruacije. Ona u prosjeku dolazi oko pedesete godine života, nastavlja profesorica Šprem Goldštajn i posebno ističe kako postoji velik broj žene koje puno ranije ulaze u menopauzu – prije 45. ili čak prije 40. godine života, a tada su simptomi puno dramatičniji i ozbiljniji.
Ipak, ti su simptomi privremeni i prolazni.
U prosjeku simptomi traju oko tri godine, ali neki mogu trajati i puno dulje. Najčešće počinje s valunzima, nesanicom i promjenama raspoloženja, ali nastavlja se sa seksualnom disfunkcijom, anksioznošću i depresijom – to su simptomi o kojima se ne govori dovoljno.
Upravo se s takvim simptomima susrela direktorica marketinga, PR-a i korporativnih komunikacija Nove TV Ivana Galić Baksa. Godinu dana, priznaje, mislila je da s njom nešto nije u redu. Bilo je tu puno manjih simptoma koji mogu, ali i ne moraju biti ništa, a na kraju su bili jedno veliko sve…
Ivana se suočavala s problemima koji su joj narušavali kvalitetu života u svakom smislu – poslovnom, seksualnom, fizičkom, psihičkom, mentalnom. Sljedećih godinu dana tražila je rješenje, konzultirala se s pet ginekologa, tri psihologa, dva nutricionista i jednim psihijatrom.
U jednom trenutku, kad bih ustala iz kreveta, više nisam bila sigurna jesam li to ja. Inače sam jako pozitivna i dinamična osoba i nisam nikad osjećala simptome depresije, a onda su došli dani da nisam mogla izaći iz kreveta.
Imam limfom i prošla sam menopauzu pa se meni to sve dogodilo jako naglo. Ja jednostavno više nisam bila pri sebi, uopće nisam razumjela što mi netko priča, rekla je Ivana. Ubrzo je počela s hormonskom nadomjesnom terapijom, a tada joj se vratio njezin život. I tada je osvijestila da je starenje privilegija.
Iskustvo glumice Lane Barić dosta je slično kao Ivanino.
Lana je istaknula kako još uvijek postoji doza srama kad se govori o ženskom zdravlju.
Sjećate se kad smo imale menstruaciju u školi? Mi smo uloške dijelile ispod stola, kao da je kokain.
Ja sam onda protestirala pa sam namjerno paradirala s uloškom u ruci. U startu sam osjećala neki bunt i to mi je bio veliki problem, govori Lana i prisjeća se svojih prvih simptoma.
Kilogrami idu gore, a pamćenje šteka
Kad sam došla u četrdesete, počela sam se jako debljati
Meni je to, kao bivšoj sportašici i glumici, bio zaista veliki problem jer više nisam osjećala kontrolu nad vlastitim tijelom. Znala sam da perimenopauza postoji i da će nastupiti, ali nisam bila spremna. Osjetila sam i tu maglicu misli i bilo mi se teško skoncentrirati pa sam potražila pomoć.
Jedini način da si pomogne, bila je rekonstrukcija cijeloga života i životnih navika. Krenula je u vojnički režim – trenirala je uz trenericu i promijenila je prehranu, ali i pomirila se s tim da ne postoji brzo rješenje. Oko godinu dana je trebalo da izgubi 11 kilograma.
Stvari su teže, ali sve se može prebroditi
Lani je, priznaje, najteže bilo naučiti tekst. Shvatila je da više ne može naučiti tekst istom brzinom kao prije, a i fizički se teško pokretala, što je ju sputavalo u poslu. Stoga je potražila i psihološku pomoć kako bi njezina transformacija bila kompletna.
Nije ništa nepobjedivo, tamno i strašno, samo trebamo biti svjesne da se naše tijelo mijenja i pristupiti tijelu na način koji nama (individualno) najviše paše.
Pogledajte kako nam je bilo na drugom po redu Beautyfestu by Zadovoljna.hr, a u nastavku pronađite još savjeta vezanih za menopauzu.
U videu pogledajte neke od najzanimljivijih dijelova panela o menopauzi.