Sjetvom u zatvorenom prostoru tijekom kasne zime ili ranog proljeća možete postići duže razdoblje cvjetanja, ali samo ako pružite odgovarajuće uvjete za rast – dovoljno svjetlosti i topline.
Sijanje u veljači također omogućuje da biljke razviju snažan korijenski sustav, što će im pomoći da kasnije u sezoni bolje podnesu promjene vremena i duže cvjetaju. Zato vam otkrivamo sedam vrsta cvijeća koje treba posijati u veljači, a uz nekoliko savjeta za njegu, vaša vrtna cvjetna oaza bit će ljepša nego ikad.
Zijevalica
Omiljena je u vrtovima na selu i obično se sije početkom godine kako bi cvjetala od lipnja pa nadalje. Sjemenke se mogu posijati ili u jesen u zatvorenom prostoru, ili početkom proljeća, od veljače nadalje, u stakleniku ili na sunčanoj prozorskoj dasci unutar kuće.
- Sjemenke zijevalice siju se na površinu komposta i ne smiju se prekrivati, potrebna im je svjetlost za klijanje.
- Kad sadnice postanu dovoljno velike za rukovanje, presadite ih u veće posude i nastavite ih uzgajati na zaštićenom mjestu.
- Spremne su za presađivanje u vrt nakon što opasnost od mraza prođe.
Zijevalica (Foto: Living4media)
Visika
Ova otporna jednogodišnja biljka upečatljivog je i posebnog izgleda. Naraste do oko 60 cm visine i ima srebrno-plavi list koji je ukrašen ljubičastim visećim cvjetovima u obliku zvona. Najbolje ju je posijati u zatvorenom prostoru od veljače do travnja.
- Preporučuje se namakanje sjemenki 12 sati prije sjetve, jer su sjemenke visike otporne, a ova jednostavna priprema može poboljšati šanse za klijanje.
- Nakon namakanja, posijte sjemenke na površinu komposta i prekrijte ih tankim slojem komposta.
- Stavite ih na toplo mjesto - idealno na temperaturi od 18-24°C - i sjemenke bi trebale proklijati unutar nekoliko tjedana.
Visika (Foto: Living4media)
Rudbekija
Rudbekije, odnosno crnooke Suzane dolaze u nijansama crvene, žute i narančaste, a cvjetaju dugo, od ljeta do jeseni, jednogodišnje vrste mogu se posijati iz sjemenki u zatvorenom prostoru od veljače nadalje. 5
- Posijte sjemenke rudbekije plitko u posude ili pladnjeve, otprilike 6 mm duboko, i prekrijte ih tankim slojem zemlje.
- Idealna temperatura za klijanje sjemenki je oko 18-21°C, a trebale bi proklijati unutar dva do tri tjedna.
- Kad sadnice postanu dovoljno velike, presadite ih u veće posude kako bi nastavile rasti, a zatim ih presadite na njihovu konačnu lokaciju u proljeće.
Rudbekija (Foto: Living4media)
Pušina
Mnoge vrste ovog cvijeta popularne su ukrasne biljke koje tvore skupine s nježnim klasovima podijeljenih latica i cvjetaju tijekom ljeta i u jesen.
Sjemenke se mogu posijati u jesen ili rano proljeće i zahtijevaju niže temperature i period hladne stratifikacije kako bi prekinule stanje mirovanja.
- Taj hladni period može se postići stavljanjem sjemenki u hladnjak na nekoliko tjedana ili klijanjem u hladnom okviru na otvorenom.
- Posijte sjemenke tanko na pladnjeve ili posude napunjene kompostom i prekrijte ih finim slojem zemlje.
- Kada počnu klijati, održavajte ih na temperaturi od oko 18°C dok ne dođe vrijeme za presađivanje na otvoreno.
Pušina (Foto: Living4media)
Iglica
Važno je ne brkati iglice s jednogodišnjim geranijima, poznatima i kao pelargonije, jer postoje značajne razlike između njih.Ako želite sami uzgajati ove biljke, sjemenke možete posijati u veljači.
- Sjemenke sijte tanko i prekrijte ih finim slojem zemlje.
- Tlo održavajte vlažnim – nemojte dopustiti da se osuši – i čuvajte na idealnoj temperaturi od oko 21-24°C.
- U idealnim uvjetima, sjemenke bi trebale proklijati unutar 10 dana nakon sjetve.
Iglica (Foto: Living4media)
Kadulja
Postoje jednogodišnje i trajne vrste kadulje, a njihova duga sezona cvjetanja traje gotovo do studenog, čineći ih izvrsnim izborom za oprašivače u jesen.
- Posijte sjemenke na površinu posuda ili pladnjeva napunjenih kompostom, a zatim ih pospite tankim slojem komposta ili vermikulita.
- Sjemenkama salvije potrebna je temperatura od 21-24°C za klijanje, uz stalno vlažno tlo.
- Kad sadnice niknu, presadite ih u pojedinačne posude i nastavite ih uzgajati u zatvorenom prostoru dok ne prođe opasnost od mraza, kada ih možete posaditi na otvoreno.
Kadulja (Foto: Living4media)
Afrička ivančica
Najbolje vrijeme za sjetvu afričke ivančice je u zatvorenom prostoru, od veljače do svibnja.
- Sjemenke posijte u posude ili pladnjeve s kompostom i prekrijte ih vrlo tankim slojem zemlje, jer im je za klijanje potrebno puno svjetla.
- Za klijanje sjemenke zahtijevaju temperature od 16-21°C te stalno vlažno, ali ne previše natopljeno tlo.
- Sjemenke bi trebale proklijati unutar dva tjedna, a kada sadnice postanu dovoljno velike za rukovanje, presadite ih u pojedinačne posude.
Afrička ivančica (Foto: Living4media)
Puno više od ukrasa: Glavni razlozi zbog kojih bismo u domu trebali imati cvijeće +2