Krafne naprosto obožavamo. Ne samo u ovo pokladno doba - možemo ih jesti u bilo koje doba godine. Pritom je najvažniji okus i kvaliteta tijesta, kako kod kupovnih tako i kod onih domaćih koje sami pripremamo. Nekima je kod pripreme važan i vizualan dojam tj. jedna od značajki karakterističnih za krafnu.
To je svijetli prsten koji jedni uspijevaju dobiti bez ikakvog problema, a drugi nikako. Ako i vi želite dobiti prsten na svojim krafnama, u nastavku pročitajte savjete koji će vam pomoći u tome.
1. Pripazite kod prženja
Postupak prženja je jednostavan - otprilike dvije minute na jednoj strani i dvije na drugoj. Krafne prilikom prženja nemojte previše micati, a pogotovo ne okretati više puta ako želite dobiti prsten. Prečestim okretanjem ili micanjem vrelo ulje dolazi u doticaj s prstenom i mijenja njegovu boju. Pazite i kod spuštanja krafne u ulje - učinite to polako i lagano, bez prevelikog uranjanja krafne u ulje.
2. Veličina je važna
Ako ste ikad radili jako male krafne, sigurno ste primijetili da su neposlušne kad ih stavite u ulje te se često okreću se same od sebe. Što je krafna manja i lakša, to je nestabilnija. Krafne većeg promjera u startu su teže i stabilnije na ulju te se neće same preokretati. Dakle, kada izrezujete tijesto, odaberite kalup promjera minimalno pet centimetara kako biste dobili veću krafnu nakon dizanja. Ako oblikujete tijesto u loptice, izvažite između 55 i 65 grama tijesta te ga onda oblikujte.
3. Vodite računa o dizanju
Za savršen prsten krafna mora biti visoka. Kod recepata u kojima nema izrezivanja tijesta te se iz njega prvo oblikuju loptice koje onda idu na dizanje, lakše ćete dobiti visoku krafnu. Ona u startu ima ljepši oblik, viša je i dizanjem će samo dobiti još bolji oblik. Ako radite krafne prema receptu u kojem se tijesto izrezuje, vodite računa o tome da krafne dižete sve dok ne postanu duplo veće u odnosu na veličinu neposredno nakon valjanja i izrezivanja.