Baby Lasagna oduševio je Europu u genijalnom kostimu pulske dizajnerice Valentine Pliško te je i sam sudjelovao u njegovu osmišljavanju. Rezultat je odličan spoj tradicije i modernog modnog izričaja u kojem su glavnu ulogu imali istarski čentrini, heklani tabletići.
Svaka Eurovizija donese nam i neki modni šok, a za to je ovaj put bila zadužena Irkinja Bambie Thug, o čijim se dvjema kombinacija za nastup i danas raspravlja.
A kako je eurovizijska moda izgledala nekad davno? Očekivano, potpuno drugačije.
Prva Eurovizija održala se 1956. godine u Švicarskoj, a pobjednica je bila švicarska predstavnica Lys Assia s pjesmom "Refrain". Njezino modno izdanje bilo je maksimalno decentno. Lys je nastup odradila u tamnoj haljini dugih rukava s naglašenim strukom i voluminoznim donjim dijelom. Bio je to klasičan kroj onog vremena, inspiriran Christianom Diorom i njegovom "New Look" estetikom.
Četiri godine kasnije grad domaćin Eurovizije bio je London, a pobjedu je odnijela Francuska s pjesmom "Tom Pillibi", koju je otpjevala tada 18-godišnja Jacqueline Boyer. Moda se do 1960. nije previše promijenila pa je Jacqueline također nosila voluminoznu haljinu naglašena struka.
Francuska nije morala dugo čekati na novu pobjedu jer je njihova predstavnica Isabelle Aubret 1962. u Luksemburgu osvojila Euroviziju s pjesmom "Un premier amour". Godinu dana prije revolucije u ženskoj modi i lansiranja suknje mini kroja haljine su polako postajale sve kraće i manje opterećene velikom količinom materijala.
U Kopenhagenu 1964. godine dobili smo dotad najmlađu pobjednicu Eurovizije, 16-godišnju Gigliolu Cinquetti, koja je Italiji osigurala pobjedu s pjesmom "Non ho l'età". Gigliola je nastupala u vrlo jednostavnoj crnoj haljini bez rukava i crnim salonkama s niskom potpeticom.
Onda smo 1967. u Beču imali priliku vidjeti prve naznake sjaja i veselih boja koje su danas često dio eurovizijskih modnih izdanja. Britanka Sandie Shaw odbacila je obuću i pobjedničku pjesmu "Puppet on a String" izvela bosa, odjevena u kratku ružičastu haljinicu sa šljokicama i bisernim aplikacijama.
Pravo eurovizijsko šarenilo čekali smo sve do 1974. godine i pobjede grupe ABBA na natjecanju održanom u Švedskoj. Bio je to apsolutni trijumf Šveđana s pjesmom "Waterloo" koja je pretvorila grupu u globalnu senzaciju.
Njihovi živopisni satenski kostimi i danas se pamte, a kakve su odjevne kombinacije birali drugi pobjednici Eurovizije, na samim počecima ovog natjecanja, provjerite u galeriji.