Pitanje koje mnoge koji se uhvate ukoštac s dizanim tijestom muči jest – što je bolji izbor, suhi ili svježi kvasac?
Oba imaju svoje prednosti, ali nije svejedno koji ćete koristiti, osobito kad je riječ o bogatim, tradicionalnim kolačima.
Zašto mnogi biraju svježi kvasac?
Svježi kvasac standard je u pripremi klasičnih kolača. On ima nešto blažu, prirodniju aromu i daje tijestu onaj tipični “domaći” miris koji nas podsjeća na kuhinje naših baka.
Posebno dobro funkcionira u bogatim, masnijim tijestima – poput onih za pincu, makovnjaču i orahnjaču – jer se lakše nosi s većim količinama jaja, šećera i maslaca. Takva tijesta znaju biti “teža” za dizanje, a svježi kvasac im daje onu mekoću i rahlu strukturu koju želimo.
Također, svježi kvasac razvija fermentaciju nešto sporije i nježnije, što rezultira dubljom aromom tijesta.
No treba mu pažnja: mora biti svjež, pravilno čuvan u hladnjaku i aktiviran u mlakom mlijeku (ili vodi) s malo šećera. Ako ga pregrijete ili ostavite predugo na zraku – jednostavno neće raditi.
Gdje suhi kvasac briljira?
Suhi kvasac, s druge strane, idealna je opcija za sve koji cijene praktičnost. Ima dug vijek trajanja, lako se čuva u smočnici i uvijek ga možete imati pri ruci – što ga čini savršenim za spontano pečenje. Za razliku od svježeg, nije ga potrebno odmah trošiti nakon kupnje i ne treba ga držati hladnjaku.
Suhi kvasac dolazi u dvije varijante: obični i instant. Obični se aktivira u toploj tekućini, slično kao i svježi, dok instant možete umiješati direktno u brašno (iako je i njega bolje prethodno malo “probuditi”). On daje odlične rezultate u tijestima koja nisu previše masna – poput domaćeg kruha (može i onog za ukusnu šunku u kruhu), pizze, kiflica ili pogača.
![]()
Kad su u pitanju kolači poput orahnjače, suhi kvasac također može poslužiti, pogotovo ako recept nije jako bogat ili ako koristite manje masnoće i šećera. U tom slučaju, dodatno vrijeme dizanja može nadoknaditi ono što svježi kvasac prirodno daje.
Koliko kvasca staviti?
Važno je znati i da količine suhog, odnosno svježeg kvasca koji ćete koristiti nisu iste za kilogram brašna.
Što se tiče onog svježeg, jedna kocka od 42 grama prosjek je za kilogram brašna, dok su kod suhog to dvije vrećice od 14 grama.
Koji je onda "bolji"?
Ako želite onu autentičnu teksturu i okus blagdanskih klasika, a pritom imate vremena i volje posvetiti se procesu – svježi kvasac je gotovo uvijek bolji izbor za pincu, orahnjaču i makovnjaču. Pogotovo ako vam je važno da kolač bude mekan, prozračan i pun bogatog mirisa dizanog tijesta.
Ako ste više u “brzo, ali fino” fazi ili jednostavno nemate svježi kvasac pri ruci, suhi kvasac će dobro poslužiti, osobito uz male prilagodbe – dulje dizanje, toplije okruženje i malo više pažnje kod miješenja.
Savjet za kraj: više od kvasca – važna je pažnja
Bez obzira koji kvasac koristite, najvažniji faktor za uspjeh je vrijeme. Dizana tijesta vole toplinu, strpljenje i nježnu ruku. Nemojte ih požurivati, a ako vam se čini da “se ne dižu” – dajte im još koju minutu, strpljenje je uvijek ključ.
Pročitajte i ključne savjete za savršen rezultat s dizanim tijestom, a u nastavku pronađite recepte za ukusne specijalitete od dizanog tijesta koji će se odlično uklopiti na vaš uskrsni jelovnik.