Ime Irena prvi se put spominje u grčkoj mitologiji, u originalnoj verziji Eirene, kako se zvala božica mira i proljeća, kći Zeusa i Temide. Stoga je najčešće značenje imena Irena 'mirna, spokojna'. Prema ostalim tumačenjima, ime Irena potječe iz grčkih riječi koje znače 'sreća', 'blaženstvo', 'dobrota', 'blagost'.
![]()
Irene imendan slave 20. listopada. Ovo lijepo ime ima i svoje sve popularnije inačice – Ena i Irina
Drevni Atenjani posebno su cijenili svoju božicu mira. Nakon što su pobijedili u pomorskim bitkama protiv Sparte, u znak zahvalnosti za mir koji je uslijedio nakon rata Grci su počeli graditi hramove za božicu Irenu. Nazivali su je najdražom prijateljicom muza, najvećim blagoslovom čovječanstva i neprijateljicom žalosti.
U klasičnoj umjetnosti obično je prikazivana u društvu svojih sestara kako bere sezonske plodove. Također je često prikazivana noseći Demetrova sina Plutusa, boga (prikazanog kao dijete) obilja i rog prepun hrane. U srednjem vijeku davanje djeci imena po svecima bilo je uobičajeno te se tad proširila i popularnost imena Irena. U Istočnoj Europi postalo je naročito popularno jer ga je nosila prva bizantska carica Irena Atenska, koja je vladala u osmom stoljeću.
Neka od opisnih značenja imena Irena su 'žena koja donosi mir i sreću', 'ona koja je blaga i svjetla', 'ona koja donosi radost i sreću', 'žena koja je lijepa kao proljeće', 'osoba puna nježnosti i topline', 'ona koja je lijepa', 'žena kojoj se dive jer je borbena, silovita, neustrašiva i ustrajna'.
Ime Irena nose i neke žene iz hrvatskog javnog života, kao što su redateljica Irena Škorić, spisateljica Irena Vrkljan, balerina Irena Pasarić i glazbenica Irena Žilić. Poznata je i Irena Sendlerova, poljska socijalna radnica, medicinska sestra i humanitarka te borac za jednakost i ženska prava koja je bila aktivna u Poljskom pokretu otpora u okupiranoj Varšavi tijekom Drugog svjetskog rata.
Sretan imendan!